Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doplňky potravy

1. 2. 2007

Minerální látky:

Minerální látky jsou pro ptáky velmi důležité. Neustále jim nabízíme:

-sépiovou kost (přírodní či umělou)

-grit

-písek na trávení

-vaječné skořápky (vysterilizované vroucí vodou)

-minerální blok (běžně dostupný ve zevrimexu nebo na burzách ptactva)

Ovoce, zelenina, bobuloviny:

Běžně chované druhy ptáků (původem z Austrálie, např. andulky, korely, zebřičky aj.) o ovoce a zeleninu zpravidla nejeví příliš zájem. Pozor na avokádo, je pro ptáky jedovaté!

Měli bychom je ale naučit alespoň na některé druhy. Zpravidla vděčně přijímají následující:

-jablko

-mrkev

-červená řepa

-okurka

-salát (raději v rozumném množství, může způsobovat průjmy - hlávkový či ledový)

-čínské zelí

-špenát

-kapusta

-paprika

-šípky

-trnky

-hloh

-jeřabiny (jedlé i nejedlé, červené i černé)

-bezinky

Zelené krmivo:

Zelené krmivo je ve stravě ptáků velice důležité pro svůj obsah vitaminů, minerálů, enzymů a dalších nepostradatelných látek. Proto na jídelníčku v žádném případě nesmí chybět. Naše příroda nabízí obrovské množství rostlin, které můžeme našim ptákům krmit, proto je třeba tyto zdroje využívat! pozor na jedovaté druhy!

Můžeme použít např:

-ptačinec žabinec

-pampeliška

-čekanka obecná

-třezalka skvrnitá

-heřmánek pravý nebo terčovitý

-jitrocel

-hluchavka bílá

-řebříček obecný

-slunečnice hlíznatá

-vratič obecný

-starček obecný

-přeslička rolní

-hořčice rolní

-kyprej yzopolistý

-kopřiva žahavka i dvoudomá

-řeřicha rumní

-pelyněk černobýl

-kokoška pastuší tobolka

-pcháč oset

-nať z topinambur

-různé druhy šťovíků a lebedy

-různé druhy travin, zvláště jejich klasy s nezralými semeny

(např. lipnice, medyněk, srha, ježatka kuří noha...)

Ze všech těchto rostlin nabízíme listy, stonky, květy i plody. Zvláště květy  a plody bývají velmi oblíbené.

Nezralé obilí:

Nezralé klasy obilí jsou u ptáků velmi oblíbené a obsahují mnohé cenné látky. Dáváme jen menší množství, ve větším množství mohou způsobit katary či průjmy. U obilí trhaném na poli pozor na postřiky a vždy se raději dovolíme u majitele pole! Proso a slunečnici si můžeme pěstovat sami na záhonku, u ptáků jsou to zvlášť oblíbené druhy.

- proso

-slunečnice

-pšenice

-oves

-kukuřice

-ječmen

Větve na okus:

Větve na okus jsou velmi důležité, obsahují mnohé cenné látky a poskytují ptákům nekonečnou zábavu. V zimě částečně nahrazují zelené krmivo.Navíc jim chutnají.Nabízíme větve olistěné, rozkvetlé, s plody a v zimě s pupeny. Pozor na postřiky u ovocných stromů a na jedovaté druhy !

Můžeme použít např:

-vrba

-lípa

-líska

-olše

-bříza

-javor

-dub

-buk

-smrk

-borovice

-bez černý

-větve ovocných stromů

Pro zpestření:

-mléko

-hmyz (mouční červi, mravenčí kukly, zavíječ voskový, larvy komárů a pakomárů, nítěnky, roupice...)

-trouchnivé dřevo

-senegalské proso v klasech

-šišky borovice, smrku

Vaječná míchanice (směs):

Vaječná směs je důležitá hlavně v období odchovu mladých. Můžeme si ji připravit doma nebo ji zakoupit ve zverimexu či na burze.

Domácí vaječná směs:

Nastrouháme vejce vařené natvrdo a jednu menší mrkev, k tomu přidáme cca 3 - 4 lžíce strouhanky. Směs musí být vlhká, kyprá, ale nesmí se lepit a tvořit hrudky, podle toho dáme více nebo méně strouhanky. Do směsi můžeme zamíchat také vitaminové a minerální přípravky, nasekané zelené krmení, strouhaný tvaroh či jablko, mravenčí kukly, hroznový cukr, mák a další přísady.Tato směs se velice rychle kazí, zvláště v teple, proto ji předložíme ráno a večer zbytky vyhodíme. Ani v lednici ji nepřechováváme déle než 3 dny!

Průmyslově vyráběná vaječná směs:

Oproti směsi doma vyrobené má jednu velkou výhodu: nekazí se, proto ji mohou mít ptáci k dispozici stále. Navíc (dle tvrzení výrobců) by měla obsahovat všechny vitaminy a minerály, které pták potřebuje, a to ve správném poměru. Bohužel, ptáci si na ni musí pomalu zvyknout a zpravidla jim moc nechutná. Obzvláště pokud jednou ochutnali klasickou doma připravenou směs s vejcem. Např. u astrildů se přivykání na průmyslově vyráběnou vaječnou směs nemusí podařit vůbec a raději nechají mláďata uhynout, než by je nakrmili touto směsí. Z tohoto důvodu se pokusíme jim směs nějak ochutit - zpravidla postačí do směsi nastrouhat mrkev a hned je to něco jiného. Když ani to nepomůže, nastrouháme tam mrkev i vařené vejce. Ve výsledku je to sice skoro stejné jako doma připravená vaječná směs, ale daleko hodnotnější co se týče obsahu výživných látek. Vaječná směs s vitaminy místo pouhé strouhanky, to je přece jen daleko lepší!

Klíčené zrní:

Klíčené zrní je velice hodnotná složka potravy. Zvláště v době odchovu mladých by měla tvořit cca 50 % krmiva. Nenahraditelné je i v době pelichání díky vysokému obsahu vitaminů a stejně tak i v zimě, kdy částečně nahrazuje nedostupné zelené krmivo.

A jak na to?

Odměříme si zhruba jednu denní dávku zrní, dáme na cedník a ponoříme přes noc do misky s vodou. Vodu musíme několikrát vyměnit a zrní propláchnout. Ráno vodu vylejeme a necháme zrní na cedníku klíčit 1 - 2 dny, dokud se nezačnou objevovat první klíčky. V této fázi můžeme zrní zkrmit. Abychom měli klíčené zrní na každý den, musíme mít 2 - 3 sady cedníků a misek. 

Několikrát denně zrní proplachujeme!!! To je velice důležité, aby se na zrní nezačaly tvořit plísně a hniloba. Rovněž nenecháváme klíčky moc vyrůst, zrní s douhými klíčky ptáci neradi nebo vůbec nepřijímají a navíc nejvíce vitaminů zrní obsahuje právě ve chvíli, kdy klíček proráží obal zrna. Správně připravené naklíčené zrní příjemně nakysle voní. Klíčené zrní se, stejně jako vaječná směs, rychle kazí, proto každý večer odstraňujeme zbytky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fl

(katerina, 16. 3. 2015 13:53)

jak koupat zebricku poradte prosim

SR

(MONIKA, 16. 3. 2015 13:56)

S CIM JSI ZEBRICKA NEJVIC HRAJE PORATTE PROSIM

Re: SR

(Ivana, 7. 5. 2016 13:26)

Ja tem svym pridelala vetvicku do klece prirodnim provazkem jako bidylko, a nakonec mel nejvetsi uspech samotny provazek. od te doby jim obcas neco privazu z vrchu klece a parecek stravi hodiny (dny) tim ze se to snazi sundat :) pak uloveny provazek vetsinou skonci v hnizde. Pozor na material, davam prirodni aby nezpusobil potize kdyby neco sezobli.

Nemoc X Prochladnutí

(Korela-Korina, 1. 11. 2015 16:45)

Prosím poraďte naše dvouměsíční korela je buď nemocná nebo prochladlá.. nevíme co máme dělat už skoro ani neudrží hlavu! pomozte nám.... PROSÍM

andulky

(chovatel, 27. 6. 2015 20:16)

děkuji za poradu hlavně s tim obilim doufam že jim to bude chutmat.

BC

(MESSI, 16. 3. 2015 13:58)

PORATTEMI JAK CHYTIT ZEBRICKU

dotaz

(mates marek, 1. 11. 2013 18:49)

nekde sem četl že jedí hroznové víno je to pravda a mohu jim ho dát

děkuji

(natalie55, 20. 4. 2011 16:07)

váš blog se mi moc líbí a velmi jste mě zaujala svými radami.Právě mi korela snesla první vejce těd díky vašim radám vím co mám a nemám dělat moc vám děkuji.

vaječná míchanice

(šárka, 27. 7. 2010 10:21)

můžu podávat vaječnou míchanici, i když nechci mladé? jako 1x týdně na spestření jídelníčku?

krása

(terezka, 10. 3. 2010 14:19)

jj děkuji vám

ahoj

(saly, 28. 11. 2009 9:00)

moc mi to pomohlo

díky

(Tánička, 23. 3. 2009 16:44)

díky