Jdi na obsah Jdi na menu
 


   V mém chovu došlo letos (rok 2012) k velké změně. Jelikož jsme se -společně s přítelem- přestěhovali do vlastního domku, moje původní voliéra, o které píšu níže, zůstala pochopitelně na svém místě u rodičů a bylo potřeba vymyslet, kde budu nadále svůj chov provozovat.

   Naštěstí mám dobré kamarády, na keré se mohu obrátit, a společně s nimi a s mým drahým mužem jsme během jediného víkendu postavili voliéru novou.

   Počítám s ní spíše jako s provizorním řešením, proto bylo potřeba vymyslet něco, co bude snadné vyrobit, nebude to náročné na údržbu a pokud možno ani příliš drahé. V nejbližších letech bych se navíc chtěla zaměřit na chov evropského zpěvného ptactva, což celou věc ještě usnadnilo - naši ptáci nejsou demoliční četa jako papoušci a nepotřebují nákladné, nebo dokonce vyhřívané zimoviště. Co se týče toho zimoviště, mám i tu výhodu, že podle okolností mohu ptáky přesunout na zimu k rodičům do původní voliéry, kde je zimoviště opravdu důkladné a nepromrzá.

   Celá voliéra má rozměry 6 x 3 metry, na výšku 2 metry. Konstrukce je tvořena ze střešních latí, je ukotvena v zemi pomocí kovových profilů, které jsou zapuštěné do hloubky asi 60 cm. Konstrukce z latí je podložena betonovými cihlami, aby latě odspodu nehnily. Základy jsme nedělali, protože jak už píšu výše, s touto voliérou počítám spíše jako s provizoriem, a kdo ví, co bude za pár let, až dokončíme rekonstrukci našeho domečku. Jedna třetina délky voliéry, tj. 2 metry, je pobita ze stran OSB deskami, aby se ptáci měli kde schovat před větrem a deštěm a celá voliéra je pokryta polykarbonátem, opět z důvodu, aby dovnitř nepršelo. Podlahu voliéry jsme nechali přírodní, tj. trávník, a rozhodně to nebyla špatná volba. Jelikož je voliéra velká a ptáků je v ní poměrně málo, nemají šanci trávník zničit ani příliš znečistit, kromě toho mají neustále k dispozici čerstvé zelené krmení, čehož rádi využívají. Dobře patrné to bylo například v době, kdy měli latamové mladé - nejmín polovinu potravy ve volátcích mláďat tvořilo právě zelené. Je samozřejmě nutné trávník udržovat, občas posekat a v místech, kde se ptáci shromažďují, například u krmítka nebo pod bidýlky, je dobré místo trávníku nasypat například vrstvu písku. Usnadníme si tím čištění.

   V jednom rohu voliéry jsem vysadila tři už poměrně velké túje, asi metr a půl vysoké, a v protějším rohu mladou břízku, protože výhledově počítám s chovem eurofauny a u těchto ptáků je zeleň ve voliéře takřka nutností.

   Na co bych si dovolila upozornit, jsou krmná dvířka a krmný pult. Při výstavbě své první voliéry jsem nad touto maličkostí mávla rukou, ale tyto "maličkosti" nesmírně usnadňují chovateli život, zvláště když ráno chvátá do práce a nemůže se příliš zdržovat.

   Krmný pult jsme vyrobili z pletiva - aby mohly na zem propadávat zbytky krmení, a hned u něj jsou malá dvířka, kudy krmení dávám. Po straně pultíku jsou do latě navrtané dva šrouby, na které ptákům napichuji kusy ovoce, nejčastěji jablko a pomeranč. Aby se ptáci o šrouby neporanili, jsou svrchu přiklopené úzkým prkýnkem, které je přidělané na pantu  - rovněž na lati, která tvoří konstrukci voliéry. Prkénko je tak úzké, že zakrývá jen šrouby a ptáci mohou pohodlně ozobávat ovoce okolo něj.

   Další výbornou věcí jsou malá dvířka u země, kudy ptákům vyměňuji vodu. Opět tak nemusím chodit dovnitř do voliéry a pohodlně ptáky obsloužím zvenčí. Samotná miska s vodou je postavena na velkém plochém kameni, který udržuji čistý - to proto, aby si ptáci do vody nenanosili nečistoty.

   Celou voliéru je možné si prohlédnout na připojené fotogalerii.

Tato stavba je mou první voliérou - u rodičů. V současné době dělá radost mé mamče, která se zde stará o své mazlíčky - ochočené papoušky senegalské.

   Venkovní výlet má rozměry asi 3 x 1 x 3 metry.Obrazek

Základy jsou asi 60 cm hluboké, aby nepromrzaly. V nich je zabetonovaná podezdívka z tvárnic - tzv. Ytongů. Dno je tvořené pouze udusanou zemí a navrchu je silná vrstva písku, kterou je třeba pravidelně měnit. (Dneduž bych volila dno jedině betonové, které lze snadno dezinfikovata  audržovat v čistotě!) Na základech je postavená kostra z dřevěných trámů o průměru 10 cm a z důvodu ochrany před počasím je natřená Luxolem. Kostra je potažená pozinkovaným pletivem s oky 16 x 16 mm, o síle drátu 0,95 mm. ObrazekS vnitřní částí je venkovní voliéra spojena vletovým okénkem o rozměrech asi 20 x 35 cm. Je poměrně malé, ale výhodné v tom, že jím neuniká moc tepla a v zimě se uvnitř drží vcelku přijatelná teplota.

    ObrazekVnitřní část voliéry je vybudována v části stodoly, tudíž chráněná před rozmary počasí. Její rozměry jsou také asi 3 x 1 x 3 metry. Základy jsou opět asi 60 cm hluboké, betonové. Betonová je samozřejmě i podlaha. Stěny jsou vybudovány z tvárnic. Díky kvalitním materiálům a navíc díky tomu, že je postavena uvnitř stodoly, drží se zde i přes zimu přijatelná teplota. Nikdy zde nemrzne.

   V stěně směrem ven je zabudované velké okno, kvůli světlu. Je pobité pletivem, aby se ptáci nepokoušeli proletět sklem (okno lze oplachovat proudem vody z hadice nebo tlakovou myčkou - není to moc výhodné - proto doporučuji pletivo dát jen na nějaký sundavatelný rám a nedávat ho přímo na okenní rám!) a na parapet dávám karton, který pravidelně vyměňuji. Ptáci totiž na něm velice rádi sedají, krmí se tu a pochopitelně ho značně znečišťují.

   Ještě před vstupem do samotného ptačího bydlení je vybudována předsíňka, z pletiva. To je velmi užitečná věc. V první řadě zabrání ulétnutí ptáků a lze ji využít např. i pro skladování krmiva.

Tuto stavbu jsem budovala ve volných chvílích a o víkendech já a především můj šikovný táta, za což mu patří velké DÍKY! A celé nám to netrvalo déle než měsíc.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

voliéra nebo klec

(kristýna, 8. 6. 2014 8:51)

a proč se musí mít na křepelky voliéra? a umějí také sedat na viších bidýlkách? děkuji. :D

:-)

(Evík, 19. 3. 2014 20:14)

Moc pěkně zařízené. :-)

Korela

(Lenka, 2. 3. 2013 19:12)

Dobrý den ,
dokrmujete také papoušky ?
scháním ručně dokrmeného samečka korelky :-)
Kodbi@seznam.cz

cim vystlat budku pro andulku

(pls, 15. 5. 2011 18:18)

Prosím poradí mi někdo? Mám problém chci začít chovat andulky ale nevím jak jim vystlat budku.... pls poraď te

Re: cim vystlat budku pro andulku

(Miloš, 22. 4. 2012 9:52)

Milí příteli. Andulkam se budka ničím nevistila. Andulkam se do dna uděla důlek o průměru 10 centimetru. Aby vajíčka co znesou drželi pohromadě. Přeji Ti dobry chov. Miloš

Re: cim vystlat budku pro andulku

(joridko, 6. 2. 2013 9:46)

musis povedat saka laka bum

male andulky

(gaba, 19. 7. 2011 20:38)

prisim vas ja by som sa len chcela opytat : mam doma jednu andulku a oco mi ma doniest este jednu samicku lebo mam samceka noa asi tak po kolkych rokoch alebo mesiacoch by som mala male vtaciky ??????

otraveni

(Bachi, 14. 5. 2011 21:13)

hele ale vys ze nesmis celou volieru natirat..... zevnitr ne ponevadz bys je tim v teplych dnech pohla otravit

Pochvala

(Miloš Ditrich, 22. 4. 2010 20:40)

Ahoj pěkný stranky a tady je odkaz kdo ještě chova křepelky čínský

http://krepelky.chovzvirat.com/mutace.php

Koupím...

(Dára, 30. 11. 2009 22:31)

Dobrý den, není zde někdo kdo by daroval nebo levněji prodal ptačí klec?Sháním nějakou pro agapornise, aby mu nebyla malá.Tenhle web je celkem hezkej, tak se sem budu chodit dívat.Ale jinak, kdo budete vědět o nějaké kleci, tak prosím napište na můj e-mail. darina.fadrna@seznam.cz
Moc díky.;-)

kdo nechá vylíhnout křepelky?

(cieska, 13. 5. 2009 15:35)

Dobrý den, sháním líheň pro křepelčí vajíčka, jelikož se chovu věnuji teprve krátce uvítala bych nějakou z druhé ruky, né příliš finančně náročnou, případně pokud by se našel někdo ochotný za symbolickou cenu, případně za pár kuřat, mě nechat u sebe vejce vylíhnout?jedná se jen o pár vajíček, cca 15 děkuji za odpověď

cieska@seznam.cz

pěnkava nádherná

(f.suda@seznam.cz, 29. 2. 2008 12:36)

Dobrý den,rád bych se seznámil s chovatelem pěnkav nádherných.Děkuji

Koupě

(František Vintr, 17. 2. 2008 20:42)

Dobrý den ctěl bych se zeptat na kontakt chovatele křepelek čínských doma chovám 1 pár křepelek šupinatých a chtěl bych si je pořídit předem děkuji za ofpovět

Koupě

(František Vintr, 17. 2. 2008 20:41)

Dobrý den ctěl bych se zeptat na kontakt chovatele křepelek čínských doma chovám 1 pár křepelek šupinatých a chtěl bych si je pořídit předem děkuji za ofpovět

mk m,lkmm,l,,ml

(djkhbnuhj, 29. 9. 2007 17:50)

smrdite vsichni

MOJE ANDULKA

(KAROLÍNA ZNÁMÁ JAKO VLK, 29. 9. 2007 17:31)

MÁM KLEC PŘES CELÍ POKOJ.MÁM TAM JEDNU ANDULKU ALE POČÍTÁM O DALŠÍ JE VELKÁ JAKO TA KLEC JE VELKÁ METR 56.

Folie

(Petr, 22. 8. 2007 13:24)

ja bych jeste mezi samotnou hlinu a pisek dal jeste folii ktera se v zahradnictvi pouziva mod kameny a to proto aby neprorustala trava do pisku a nasledne do voliery

já sice přemlouvat nemusím,alemísta málo

(Jarka, 19. 5. 2007 11:59)

voliéra je super,zatím začínám a mám zebřičky,papouška nádherného a andulku.Zebřičky ted měli poprvé mladý chci si koupit rýžovníky,ale nejdřív musím zjistit jak na ně a s kym se snesou.

Bohužel

(Michal, 22. 2. 2007 20:39)

Jsem na to uplně stejně s tím přemlouváním rodičů o další voliéře