Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak krmit v průběhu roku?

1. 2. 2007

JAK KRMIT V PRŮBĚHU ROKU?

   Následující návod ke krmení se týká běžnějších ptáků původem z Austrálie (např. andulky, korely, rozely, barnardi, papoušci nádherní, kouřoví, alexandrini, zebřičky, holoubci diamantoví apod.), pro které je přirozené, že se střídá období hojnosti s obdobím sucha, kdy není k dispozici nic než suchá semena.

   Většina dalších exotických ptáků pochází z tropických pralesů Afriky a Ameriky, kde se žádná roční období nestřídají a po celý rok je všeho hojnost. Toho se musíme držet i při chovu v zajetí a celoročně jim nabízet bohatý výběr ovoce a zeleniny!

Na jaře:

Zjara je důležité přivést ptáky do toku a připravit je na chovnou sezónu. Proto v únoru či březnu výrazně zpestříme potravu a začneme předkládat vaječnou míchanici (bohatou na bílkoviny) a klíčené zrní (bohaté na vitamin E, důležitý pro správnou funkci pohlavních orgánů a celkově pro rozmnožování), rozmanité druhy ovoce, zeleniny a zeleného krmiva (bohaté na vitaminy a minerály, důležité pro dobrý zdravotní stav). Samozřejmostí je standartní krmná směs ze suchého zrní.

   I některé druhy zrní mají nezanedbatelný vliv na stimulaci ptáků - hlavně semenec a oves.

V létě:

V létě již většina ptáků hnízdí. Podáváme proto nadále vaječnou míchanici, klíčené zrní, ovoce, zeleninu a zelené krmivo, kde jsou všechny důležité látky pro správný vývoj mláďat.

   Vynecháme povzbuzující druhy zrní jako je semenec a oves, protože v tomto období by mohly působit negativně - ptáci by se stále snažili stavět hnízdo a snášet vejce a nic by nevyseděli.

Samozřejmostí je standartní krmná směs ze suchého zrní.

Na podzim:

Na podzim již jsou mláďata odchovaná, většinou již odstavená od rodičů a samostatná. Nyní je musíme velmi kvalitně krmit, aby dospěla v silné a zdravé ptáky.

   Staří ptáci nyní začínají pelichat. Toto období je pro ně velmi vyčerpávající a potřebují mnoho vitaminů, minerálů a kvalitní stravy, aby toto období úspěšně překonali. I nadále proto podáváme ovoce, zeleninu, zelené krmivo a samozřejmě i krmnou směs ze suchých zrnin, v menším množství jako zdroj bílkovin a vitaminů i vaječnou směs a klíčené zrní.

V zimě:

Zima je pro ptáky obdobím odpočinku a přípravy na další chovnou sezónu. Podáváme jen suchou směs zrnin, občas doplňovanou kouskem jablka či mrkve. Do vody podáváme minerální a vitaminové přípravky dle návodu výrobce, rozhodně to s jejich množstvím nepřeháníme. Povzbuzující krmiva, jako je vaječná míchanice a klíčené zrní, nepodáváme vůbec nebo jen v malém množství, aby to ptáky nepovzbuzovalo ke hnízdění.

   Do krmné dávky nyní zařadíme i více procent olejnatých semen, jako je slunečnice, semenec, niger a mák. Pro ptáky představují bohatý zdroj energie pro snažší překonání zimních měsíců.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář