Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení leskoptví tříbarvých v zimním období

26. 5. 2009

Jak se zdá, leskoptve nejsou výlučně plodo a hmyzožravé. S chutí si pochutnají i na semenech, nektaru či zelených listech. Navíc jsou to ptáci velmi sebevědomí, drzí a nebojácní, čehož můžeme snadno využít právě při snaze zpestřit jim jídelníček. Jen málo potravy, kterou jim nabídneme, zůstane netknuto. V zimě, mimo sezonu, máme poněkud omezené možnosti, co se krmení našich svěřenců týče. Kromě toho zima je obdobím odpočinku a sbíráním sil do další chovné sezony. Ptáky proto krmíme střídmě, avšak plnohodnotně, s dostatkem vitaminů a minerálů. Pokusím se nyní stručně shrnout, která krmiva  ptákům přes zimu nabízím. Základ by měla tvořit různá průmyslově vyráběná krmiva pro plodo a hmyzožravé ptáky, kterých je na trhu dostatek. Můžeme je zhruba rozdělit na dva typy – na sypké směsi a granule.  Výhodou je, že tato krmiva se nekazí, jejich příprava nám nezabere žádný čas a především – obsahují dostatek stavebních látek, vitaminů, minerálů a dalších potřebných látek ve vyváženém poměru.

Důležitá je kvalitní univerzální směs pro plodo a hmyzožravé ptáky. Postupně jsem vyzkoušela výrobky tří nejznámějších firem. Výrobek firmy ALL- PET s názvem PASTONE UNIVERSALE neuchvátil ani mě ani ptáky. Jedná se o sypkou, mírně vlhkou, jemnou hmotu tmavě hnědé barvy s drobnými tmavými granulkami, kterou ptáci naprosto odmítli. Prohlédli dokonce i mou fintu, kdy jsem tuto směs smíchala s jejich oblíbenou – ani tento mix neochutnali. Jediným kladem je příjemná ovocná vůně. Cena je nízká – cca 60 Kč/kg. Další variantou byla firma CéDé a její výrobek UNIVERSAL SOFTBILL FOOD PREMIUM.  Tato směs je již o poznání lépe vypadající než ta předchozí. Obsahuje dokonce i trochu sušeného hmyzu. Má však dvě nevýhody – jednak je suchá a to ptákům zřejmě vadí, a dále obsahuje velké množství piškotů a dalších pekařských výrobků na úkor bílkovin. Výborně se ale hodí pro smíchání se strouhanou mrkví nebo jablkem.  Cena je průměrná – okolo 100 Kč/kg. Bezkonkurenčně nejlepší však je výrobek firmy ORLUX s názvem UNI PATEE. Směs je vlhká, mírně hrudkovitá, neutrální (žlutohnědé) barvy, příjemně vonící. Na první pohled jsou viditelné takové pochoutky jako sušené jeřabiny a hmyz, které směs v poměrně hojné míře obsahuje. Toto krmení si mé leskoptve okamžitě zamilovaly a stále patří mezi ty nejoblíbenější. Určitě ji mohu všem doporučit!  Cena je okolo 120 – 150 Kč/kg.

Další vhodnou složkou potravy jsou granule pro hmyzo a plodožravé ptáky. Někteří chovatelé místo speciálních granulí podávají drobné granule pro psy a kočky. Pravda, i tyto obsahují bílkoviny, které leskoptve potřebují. Proč však podávat granule pro psy, když máme možnost krmit speciálními granulemi přímo pro ptactvo? Dašlím argumentem může být to, že granule pro ptactvo jsou různě barevné a leskoptve mají sklon vybírat z misky jen granule určité barvy. Ani to ale není tak docela pravda. Například moje leskoptve přednotně zobou červené granule. Pokud jim však misku hned nedoplním, postupně zkonzumují i granule ostatních barev. Podařilo se mi sehnat granule dvou výrobců. Firma ALL-PET s výrobkem GRANULARE  u ptáků naprosto neuspěla. Všechny granule jsou stejné barvy a tvaru – téměř černé, podobného podlouhlého tvaru jako granule pro hlodavce a králíky, na zobák leskoptve dost velké. Ani po půl roce jsem nezaznamenala jedinou granulku, která by skončila v žaludku leskoptve, proto jsem od dalšího podávání upustila. Granule ale příjemně voní po ovoci a jejich cena je nízká – cca 50 Kč/kg. Opět daleko lépe dopadl západoevropský výrobek UNI KOMPLET od firmy NUTRIBIRD.  Granulky jsou velmi malé, kulaté, o průměru několika mm, různých barev. Ptáci si je opět velmi oblíbili, dokonce jim dávají přednost před univerzální směsí pro hmyzožravé. Mají sice sklon vybírat nejprve granulky červené barvy, ale postupně zkonzumují i ty zbylé. 

Třetím typem potravy, který mají moji ptáci stále k dispozici, je sušený hmyz od firmy CéDé.  Jsou zde obsaženy sušené gammarusy, různí červi i létající hmyz. Sušené gammarusy lze zakoupit i samostatně v prodenách s potřebami pro rybáře. Toto krmení jsem začala podávat poměrně nedávno, leskoptve si však brzy zvykly a hmyz si oblíbily.

Vhodné je denně podávat různé ovoce a zeleninu. Já podávám část ovoce vcelku – například plátek jablka, manga, kousek banánu nebo pomeranče. Vhodné je ovoce napíchnout např. na větvičku, aby se ptákům lépe ozobávalo. Leskoptve mají silný zobák a s ovocem si bez potíží poradí. Část ovoce a zeleniny podávám pokrájené na drobné kostičky – oblíbené je například hroznové víno, paprika, okurka, pomeranč, mandarinka.  Do směsi můžeme přidat třeba i nalámané piškoty. Výhodou této směsi je to, že ptáci sezobou i to, čeho by si jinak ani nevšimli. Velmi oblíbené je vše, co jen trochu připomíná bobule. Kromě zásob mražených nebo sušených bobulovin z podzimu podávám například čerstvý zelený hrášek (sáček mraženého hrášku  1 kg – mi vydrží velmi dlouho, vždy rozmrazím jen několik kuliček) – ten leskoptve milují.  Velmi rády mají například kuličky granátového jablka – opět jim připomíná oblíbené bobuloviny.  Na druhou stranu ptáci nepohrdnou ani listem salátu nebo čínského zelí.

Přibližně 2x týdně podávám pro zpestření strouhanou mrkev smíchanou s klasickou vaječnou směsí (v tomto případě se mi osvědčila směs firmy ALL-PET) nebo s výše zmíněnou  univerzální směsí pro hmyzožravé od CéDé. Do této směsi přidávám také špetku přípravku OPTI-BREED od firmy ORLUX – jedná se o vynikající směs aminokyselin, vitaminů, minerálů a stopových prvků.

Pravidelně jednou týdně podávám i trochu živého hmyzu, který je pochoutkou – nejčastěji moučné červy, červy Zophobas morio, cvrčky nebo zavíječe voskové. 

Co mě překvapilo, je značné množství zrní, které ptáci zkonzumují. Přednost dávají olejnatým semenům – například semenec, niger, ale velmi rády ozobávají i klasy senegalského prosa.

 Je samozřejmé, že výše uvedené druhy, množství a frekvence podávání krmiv nám může dobře posloužit právě jen přes zimu. V létě, během chovné sezony, musí být potrava pestřejší, s vyšším obsahem především bílkovin a s větším zastoupením hmyzu…ale o tom zase jindy…

Leskoptve jsou velmi zajímaví ptáci. Jsou neustále v pohybu, stále něco zkoumají a s něčím si hrají. Právě krmení je jedna z možností, jak ptáky zabavit a poskytnout jim rozptýlení. A v neposlední řadě, pozorovat ptáky, jak si pochutnávají na různorodém a pestrém krmení, je odměna především pro samotného chovatele....

Pozn.: tento článek (spolu s fotkami zmiňovaných krmiv) najdete také na webu věnovaném měkkožravému ptactvu na tomto odkazu:

http://hmyzozrave-ptactvo.chovzvirat.com/krmivo/krmeni-leskoptvi-tribarvych-v-zimnim-obdobi.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář