Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozor na vaječnou míchanici a klíčené zrní!!

13. 6. 2007

   Ráda bych upozornila na nebezpečí podávání vaječné míchanice a klíčeného zrní během období inkubace vajec!

   Toto krmivo je velmi bohaté na bílkoviny, vitaminy a mnohé cenné látky a velmi stimuluje ptáky ke hnízdění. Proto se podává především v období před hnízděním, aby ptáky "nabudilo" a "přinutilo" ke hnízdění. Ptáci se díky tomuto bohatému krmivu rychleji dostanou do toku - teď mluvím o ptácích původem z Austrálie, které během zimy krmíme především suchým zrním ( = navození období sucha v jejich domovině)  a právě výrazným obohacením jídelníčku na jaře jim "připomeneme" období dešťů v jejich zemi, kdy se vše zazelená a nastane hojnost všeho - ptáci se bleskurychle přizpůsobí a začnou hnízdit.

    Toto krmení je rovněž nezbytné během odchovu mláďat kvůli svým nutričním hodnotám. Je velmi výživné a bohaté na bílkoviny a podporuje rychlý růst mláďat.

   Ale pozor! Právě kvůli tomu, jak ptáky stimuluje ke hnízdění, je nebezpečné podávání tohoto krmiva během doby, kdy ptáci sedí na vejcích. Ptáci jsou "nuceni" do dalšího hnízdění, snůšku mohou opustit a snaží se založit nové hnízdo. V některých případech mohou opustit i již vylíhlá mláďata.

   Tohle se stalo jedné mé známé u korel - nepřetržitě podávala míchanici a klíčené zrní a důsledkem bylo, že ptáci přestali krmit mláďata a přímo mezi ně začali snášet novou snůšku. Mláďata pochopitelně uhynula.

   Citlivé jsou na toto například křepelky čínské. Křepelky jsou všeobecně známé jako velmi špatní rodiče, některé samice na vajíčka vůbec nezasednou. Zřejmě je to způsobné odchovem v líhních, takto odochovaní ptáci zřejmě nemají mateřský pud a o vlastní vejce se nezajímají. Naštěstí existuje i dost samiček, které vajíčka samy vysedí.

   Přestože moje křepelky vejce normálně samy vysedí, musím si u nich dávat pozor na krmení. Vaječnou směs a klíčky podávám pochopitelně během toku i během snůšky. Jakmile však samička snese větší počet vajíček a je zřejmé, že už brzy bude snůška kompletní a bude třeba na ni zasednout, okamžitě míchanici přestanu dávat. Samice pak bez problémů na vajíčka zasedne a vysedí je. Toto rizikové krmivo začnu dávat zase až po vylíhnutí kuřátek.

   Několikrát jsem zkoušela podávat míchanici a klíčky neustále a vždy to dopadlo tak, že samička nanesla do hnízda vajíčka, ale nevšímala si jich a během několika dnů založila hnízdo nové a snášela jinam.

   Další příklad mohu uvést u zebřiček. Jelikož chovám společně několik párů, není možné míchanici a klíčky jen tak vysadit, protože vždy má některý pár v hnízdě již vylíhlá mláďata a toto krmivo potřebuje. Většině párů tohle krmivo naštěstí nevadí a hnízdí bez problémů ï tak, jeden pár ale nikdy mladé nevychová. Vždy vejce vysedí, mladé nechá pomřít hlady a zakládá další hnízdo. Musím to řešit tak, že mláďata rozdělím mezi jiné páry, které mají přibližně stejně velké potomky.

   Co říci závěrem? Vaječná směs a klíčené zrní je jistě velice hodnotné krmivo a během odchovu mladých naprosto nenahraditelné, v období inkubace vajce s ním však zacházejme nadmíru opatrně!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nechápu

(Kateřina, 10. 2. 2008 14:00)

Nechápu, proč jsou ne tomto webu jedinci, co maji tendenci vzdy sprdnout cloveka, ktery se na neco pta, no a co!!!, ze to nevi, proto jsou tyto stranky, proto se clovek snad muze ptat. A delat chytrou, ze to uz davno pred koupi zvirete mel vedet, o to tady nikdo nestoji.

čau

(filip, 15. 1. 2008 21:06)

chiba mi recept na tú vaječnú kašu

sjsfgj

(fgksdrzkh, 14. 9. 2007 13:59)

Máš to tady pěkně hnusný
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

to Andělka:

(toe jedno, 23. 8. 2007 23:15)

ahoj
promiň, ale než teda začnu něco chovat, tak si zjistim ňáký info ne?přece si nekoupíš psa bez toho aby sis zjistila co žere ne?to je nej, takoví zodpovědný lidi...

míchanice

(Andělka, 14. 8. 2007 20:44)

Ahoj, tak jsem tady na tvých stránkách o kousek dál našla recept. Stránky jsou perfektní. Moc mi pomohly.
Díky

míchanice

(Andělka, 14. 8. 2007 20:35)

Jsem úúúúplná začátečnice a máme 5 mláďat, jak se ale dělá správně míchanice a jak na klíčky? Moc díky