Jdi na obsah Jdi na menu
 


Směsi pro jednotlivé druhy ptactva

13. 1. 2008

   Směsí pro exotické ptactvo se vyrábí a používá celá řada.. Existují směsi pro bažanty, křepelky, kanáry, evropské zpěvné ptactvo, astrildy, holuby drobné, střední i velké, ptáky hmyzožravé, plodožravé, pro papoušky drobné, střední i velké, dokonce i pro jednotlivé druhy papoušků (např. pro neofémy, agapornise, andulky..). Stručně tedy uvedu pouze jaké směsi používám já. Míchám si je většinou sama. V poslední době však jde cena zrnin nahoru a jejich kvalita naopak klesá – uvažuji tedy o směsích firmy Deli Nature, které jsou kvalitní, bezprašné, pro různé skupiny ptáků a navíc poměrně levné.

 

§         Směs pro andulky

Skládá se z různých druhů prosa (65 - 80%), 5 - 10% lesknice a 15 - 25% ovsa. Můžeme přidat i trochu slunečnice, max. 5%.

§         Směs pro astrildy

60 – 70% různých druhů prosa, 10% senegalského prosa, 10% lesknice, 10% moháru a čumizy, 3% loupaného ovsa, 2% máku a nanejvýš 5% nigeru.

§         Směs pro kanáry

30% řepky, 5% prosa, 5% slunečnice, 18% loupaného ovsa, 10% nigeru, 5% lnu, 2% máku, 5% semence, 20% lesknice.

§         Směs pro menší australské papoušky

40% prosa, 20% slunečnice, 10% ovsa, 5% pšenice, 5% semence, 5% kardi, 10% lesknice.

§         Směs pro křepelky a holoubky

Nejjednodušší je smíchat směs pro kanáry a andulky v poměru 1 : 1. Obecně – směs by měla obsahovat drobné druhy semen, úměrné velikosti křepelčích a holoubčích zobáků. Základem je proso, lesknice, trochu řepky, nigeru, máku.

§         Směs pro africké papoušky rodu Poicephalus

Přiznám se, že tuto směs raději kupuji hotovou, střídám různé značky a hledám optimální složení směsi. Podle zkušených chovatelů je optimální směs firmy Deli Nature č.62. Každopádně by směs měla obsahovat slunečnici bílou, v malém množství také žíhanou, dále oves, kukuřici, proso, dýňová semena, vlašské a burské ořechy, pohanku, semenec, pšenici, mungo a další druhy semen. Musí být co nejpestřejší. Raději to nepřeháníme se slunečnicí a semencem, nanejvýš 20% ve směsi.

  .