Jdi na obsah Jdi na menu
 


Exotické ovoce ve stravě papoušků - časopis Papoušci, číslo 3/2008

2. 7. 2008

Exotické ovoce ve stravě papoušků

 

   Přibližně v období od konce listopadu do konce ledna v obchodech vrcholí nabídka exotického ovoce. Za exotické ovoce už nepovažuji druhy klasické, jako je pomeranč či banán. V současné době je však k dostání velice široká paleta různých plodů za poměrně přijatelnou cenu. Zvlášť při chovu velkých a drahých papoušků jsou tyto náklady zanedbatelné. Zato však našim chovancům podstatně zpestříme jídelníček. A mnohé druhy se jistě stanou vyhledávanou lahůdkou…

    Během letošní zimy jsem ledacos vyzkoušela na svém páru papoušků senegalců. Ráda bych se podělila o své poznatky.

 

Pozor na avokádo!

 

   Pro jistotu ještě zopakuji, že avokádo je pro ptactvo smrtelně jedovaté!!! V žádném případě ho ptákům nenabízíme!!

Obrazek

 

Granátové jablko je jedničkou

 

   Ze všech druhů ovoce právě granátové jablko jasně vede – nejen u mých papoušků, ale často je uváděno i v literatuře. Chutná například i alexandrům a dalším běžně chovaným druhům.

   Granátové jablko je plodem marhaníku. Plody mají tuhou, kožovitou slupku, která obsahuje množství semen obalených červenou sladkokyselou dužinou. Vzhledově připomínají korálky nebo právě granáty.

   Granátové jablko ptákům nejen chutná, ale poskytuje jim i znamenitou zábavu – dlouhé hodiny se dokáží bavit vylupováním jednotlivých semen ze slupky, dokud nezískají i to úplně poslední  a slupka nezůstane prázdná.

 

Ostatní mnou ozkoušené druhy

 

   Na předním místě musím uvést mango. Velký plod s tuhou slupkou, velkou peckou a sladkou, zajímavě vonící dužinou. I to si moji ptáci zamilovali.

   Celý rok je nabízena široká nabídka cukrových melounů – například medový meloun, galia nebo cantaloupe. Od běžného vodního melounu se liší tužší konzistencí dužiny, obsahují méně vody a opět mají zajímavou, jakoby kořeněnou chuť. Papouškům se zavděčíme i množstvím malých semínek, které melouny obsahují – opět zábava na dlouhé hodiny.

   Velice oblíbené je také litchi a příbuzný rambutan. Oba druhy mají nejedlou tvrdou slupku, bílou aromatickou dužinu a velké semeno, které však neodporučuji papouškům dávat. Obávám se, že stejně jako například semena broskví, třešní nebo jablek obsahují látky, které papouškům právě neprospějí.

   Z dalších druhů mohu doporučit například karambolu (je poživatelná celá, i se slupkou), kaki (to se však u mých ptáků neujalo), ananas (ten papoušci naopak konzumují ve velkém), hrušky nashi (chuťově zvláštní, něco mezi jablkem a hruškou, dost aromatické), plody mochyně – physalis (v nejedlém suchém oplodí se skrývá oranžová jedlá kulička) nebo papayu (vzhledově i chuťově připomíná meloun, obsahuje množství drobných semínek, které skvěle poslouží papouškům jako zábava).

 

   Souhrnně lze říci, že exotické ovoce by mělo zaujímat podstatné místo zvláště v jídelníčku velkých papoušků, těchto inteligentních tvorů toužící po jakékoliv změně. Mnohé druhy obsahují jedinečné vitaminy, minerály či enzymy. Další druhy zase mají zajímavou chuť a konzistenci, což naši chovanci jistě ocení. A konečně jiné druhy, jako zmíněné granátové jablko nebo melouny, obsahují množství malých semínek, které papouškům nejen chutnají, ale poskytnou jim zábavu na dlouhé hodiny.