Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozjeté nožky

19. 12. 2006

Občas se stane velice nemilá věc - mládě papouška má nožky "rozjeté" do stran, nefunkční. Nejčastěji k tomu dochází u andulek, korel nebo rozel.

Jak k tomu může dojít?

Většinou tehdy, když je v hnízdě jen jedno nebo dvě mláďata. Jak na nich samička sedí a zahřívá, neustále na ně tlačí a křehké nožky mláďat narostou nesprávným směrem.

Prevence

Jeden zkušený chovatel andulek mi dal následující radu : dát do budky podkladek (určený pro korely nebo holuby).Tato rada je určena chovatelům andulek a ptáků podobné velikosti, chovatelé korel a dalších si musí opatřit podkladky úměrně větší! Samička díky podkladku nemůže na mláďata tlačit a tisknout je ke dnu budky, ale opírá se právě o ten podkladek. Důležité je také mít v budce podestýlku, o kterou se mláďata mohou opřít.

Léčba:

Jestliže už k rozjetým nožkám dojde, je třeba to řešit hned, dokud nožky mláďat nepřestanou růst a vyvíjet se. Později je jakýkoliv pokus o nápravu zbytečný.

Máme dvě možnosti, i když na podobném principu.

1. Okroužkovat obě nohy mláděte, provléct kroužky drátek, upravit nožky do správné pozice a vzdálenosti od sebe a svázat je. Důležité je drátek stále upravovat a povolovat, jak mládě roste!

2. Upravit nožky do správné pozice a omotat je leukoplastí nebo izolepou. Obojí je dostatečně pevné a přitom relativně neškodné. Stejně jako u drátku, i tady musíme stále izolepu upravovat podle toho, jak mládě roste a nožky se mu vyvíjí!!!Pokud začneme s léčbou včas, účinnost obou metod je takřka 100%!

ObrazekBohužel, také jsem se s rozjetými nožkami u svých andulek setkala, ale nezjistila jsem to včas. Jakákoliv léčba by už byla zbytečná. Nyní mám anduláčka doma, je ochočený a zdá se, že svůj handicap ani nevnímá. Je samozřejmě hrozně neohrabaný, ale vynahrazuje si to létáním. Zkrátka, kam nemůže dojít, tam si doletí...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Je ještě čas.?

(Ivana, 7. 3. 2019 13:26)

Naše mládě andulky má 5 týdnů. Je možné dát mu nožičky ještě
do pořádku? Návíc má začervenalou kůži. Je to jedináček.

Nožičky

(Soňa, 11. 6. 2016 8:38)

Dobrý den,prosím o radu.Nikde jsem nenarazila na to co dělat když je andulce 8 let a před třemi dny jsem si povšimla že kulhá.Před lety když jsme měli dvě tak se servaly a tahle nějaký čas nožku schovávala a kulhala.Teď je již skoro rok sama a myslela jsem si že jak šplhá po kleci někam si strčila drápek nebo do hračky-už se nám to také stalo.Ale dnes se mi zdá,že krčí v pěst i druhou nožičku.Na bidle sedí normálně jen špatně šplhá a když doletí na klec tak padne na zobák a nožičky jsou buď na špryclích propadlé nebo ve špatné pozici.Je veselá,žere,pije a jiné změny nevidím.Začalo to tak že na první nožičce prstík co má jít dozadu se mi zdál bezvládný a směřoval vpřed.Můžu ji samozdřejmě ulovit a odnést k lékaři,ale stresuje jí to a když tam budu dlouho čekat tak asi nebude moc nadšená :-) Děkuji za radu.
Soňa

rozjeté nožičky

(kejt, 27. 6. 2015 20:29)

Můžu se zeptat, jak poznám že už andulka není stará na to aby se ji nožičky spravovali ?

"rozjeté nožky" u zebřičky

(Sabina, 12. 3. 2012 19:35)

Dobrý den,
jsem ráda, že jsem narazila na tento článek. Před časem (asi 14 dní) mi vylétly z budky 2 zebřičky. Jedno z mláďat má nožky zkroucené dovnitř a sedí poněkud zeširoka. Je to ten samý problém jako u výše popisovaných andulek? A jaký podkladek mám příště do budky dát? Jsem naprostá začátečnice, tudíž si to vůbec nedovedu představit. Lze ještě ptáčkovi nožky napravit?

Děkuji za odpověď Sabina