Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaké druhy jsou vhodné na ochočení?

27. 1. 2008

Prakticky každý papoušek se dá ochočit, jestliže si ho pořídíme jako mládě a budeme se mu dostatečně věnovat. Některé druhy však na ochočení a do klece nejsou nejvhodnější.

   Běžně se v obchodech se zvířaty nabízejí mnohé australské druhy jako vhodní mazlíčci. Nejčastěji různé druhy rozel, neofémy, barnardi, papoušci zpěvaví, nádherní, kouřoví, dokonce i královští. Také kakariki, kteří však nepocházejí z Austrálie, ale z Nového Zélandu. Všichni tito ptáci však pocházejí z otevřených stepí a savan, jsou to tedy vynikající letci, mají velkou potřebu létat, jsou velmi energičtí a do bytu naprosto nevhodní. Navíc se většinou jedná o zástupce menších či středních papoušků, kteří se pochopitelně svými duševními schopnostmi nevyrovnají velkým druhům papoušků. Velmi často bývají velmi plaší a obtížně ochočitelní, vyhýbají se kontaktu s člověkem. Velkým lákadlem australských papoušků je jejich nízká cena, snadná dostupnost a pestré zbarvení.  Znovu však opakuji – jsou to letci a do bytu jsou nevhodní.Z australských druhů lze do bytu doporučit snad jen andulku a korelu. Oba tyto druhy jsou vynikající mazlíčci.

   Naproti tomu papoušci Ameriky a Afriky jsou ptáci z pralesů a potřeba létání u nich není tak veliká. Spíše šplhají. Navíc jde většinou o velké druhy papoušků, tím pádem ptáky velmi inteligentní, zvídavé, poměrně snadno ochočitelné. Navíc se většinou mláďata těchto druhů dokrmují uměle - taková mláďata jsou pak na člověka zvyklá, považují ho za svého partnera a s jejich ochočením v novém domově nebývá problém. Namátkou lze jmenovat např. aratingy, pyrury, aymary, agapornise, papoušky senegalské, amazoňany, amazónky, ary. Nevýhodou ovšem je vyšší cena, často se pohybující v řádech tisíců korun, vyšší nároky na kvalitní ubytování a stravu a v neposlední řadě také nepříliš atraktivní zbarvení, které je často jenom zelené.

    Při výběru domácího mazlíčka tedy musíme brát v úvahu nejen zda se nám pták líbí, ale především jeho náročnost, vhodnost do bytu, hlasitost a také cenu. Cena  se pohybuje od cca 80Kč za andulku po 80 000Kč za aru arakangu, cenové rozpětí je tedy značné.

   Nebudu zde probírat jednotlivé druhy papoušků a jejich vhodnost coby domácí mazlíček. Nedá mi to ale, abych se nezmínila alespoň o některých druzích, které jsou pro tuto roli jako stvoření.

Andulka - snad nejvhodnější ptáček na ochočení. Na svou malou velikost velmi inteligentní, velmi snadno ochočitelná, přítulná, velice zábavná, hravá a aktivní. Jeden z nejtalentovanějších druhů na mluvení, dokáže se naučit stovky slov, celé věty či písničky. Navíc není drahá, je vhodná pro naprostého začátečníka a není tak náročná ve svých potřebách jako velké druhy papoušků.

Korela - opět jeden mimořádně vhodný druh do bytu. Velmi klidná, přítulná, poměrně snadno ochočitelná. Není drahá ani náročná, navíc svou větší veliostí už nám může splnit sen o druhu většího papouška. Mluvit se většinou nenaučí, zato je velmi nadaná na opakování různých melodií a dokážezapískat celé písničky či melodie.

Rozely - velmi obtížně ochočitelné, většinou plaché a "splašené". Nenaučí se mluvit. Mají velkou potřebu létání a velkého prostoru.

Papoušci zpěvaví - totéž jako rozely, velmi špatně se ochočí, jsou plaší, nenaučí se mluvit. Potřebují velký prostor.

Neofémy - klidní ptáci, které lze ochočit. Pokud se nám to podaří, neofémy jsou velmi přítulní a roztomilí společníci. Nicméně se nenaučí mluvit, nevynikají právě inteligencí a rovněž potřebují poměrně dost prostoru.

Papoušci nádherní, kouřoví, královští - poměrně klidní a také inteligentní ptáci. Jako společníci bývají velmi přítulní a zábavní. Mají však velké nároky na prostor a prostor bytu jim skutečně nepostačuje. Navíc díky poměrně velké velikosti mohou v bytě při svých leteckých pokusech napáchat škody. Nenaučí se mluvit.

Kakariki - velmi zvídaví a inteligentní papoušci, které lze snadno ochočit. Jsou však mimořádně aktivní, neustále v pohybu. Opět nevhodní do bytu. Navíc mají velkou potřebu přehrabovat se v zemi či v drnech trávy - pokud jim to neumožníme, nejenže je připravíme o zábavu, ale především o důležité výživné látky, které takto získávají, což může vést ke ztrátě opeření. Právě lysiny v peří jsou u kakariků velmi běžné.Nenaučí se mluvit.

Alexandři - tito ptáci jsou jistě velmi inteligentní, většinou jsou však velmí plaší a obtížně se dají ochočit. Rovněž mají velké nároky na prostor a lépe by se jim dařilo ve voliéře. Mohou být hluční. Pokud se pro ně přesto rozhodneme, doporučuju získat ručně dokrmené mládě. Může se z něj stát dobrý společník. Většinou se také nenaučí mluvit, nanejvýš několik slov.

Aymary - malí, ale šikovní papoušci. Lze je snadno ochočit. Jsou tišší, klidní, jako mazlíčci velmi přítulní a roztomilí. Ideální do bytu. S mluvením je to horší, většinou se nenaučí nic.

Papoušíčci - totéž jako aymary. Lze je poměrně snadno ochočit, jsou tišší a klidní. Ideální do bytu. Většinou se nenaučí mluvit.

Agapornisové - také tyto ptáky lze ochočit. Na člověka se doslova upnou a je nutno se jim hodně věnovat. Jako mazlíčci jsou velmi přítulní, roztomilí a zábavní. Nepotřebují mnoho prostoru, jsou však poměrně hluční. Mluvit se většinou nenaučí vůbec, nebo nanejvýš několik slov.

Pyrury, aratingy, papušek patagonský - velmi vhodní ptáci na ochočení. Většinou se dají lehce ochočit, jsou velmi zvídaví, inteligentní, přítulní a užijeme si s nimi mnoho zábavy. Některé druhy však mají poměrně velké nároky na prostor (zvláště papoušek patagonský) a také velmi silný hlas. Mluvit se často naučí, ale zpravidla jen několik slov.

Loriové - velmi milí společníci, naučí se mluvit, snadno se ochočí. Problémem však zůstává jejich strava, která se skládá převážně z ovoce, a tím pádem velmi řídký trus, který mají loriové ve zvyku stříkat daleko za sebe. V bytě to může být docela problém.

Papoušek senegalský, konžský a další příbuzné druhy - zřejmě jeden z nejvhodnějších ptáků jako mazlíček, na ochočení. Dospělí ptáci jsou plaší a velmi obtížně ochočitelní. Většinou jsou však nabízena ručně dokrmená, uměle odchovaná mláďata, která jsou jako mazlíčci velmi vhodná - nebojí se člověka a v novém domově si snadno zvykají. Velmi inteligentní, přítulný pták, který si svého pána zamiluje a neustále mu to dává najevo.Ve svých nárocích není tak náročný jako velké druhy papoušků a každý člověk by měl být schopen je splnit, pokud o to ovšem stojí a snaží se svému ptáčkovi vyhovět.Mluvení je individuální záležitost, ale obecně ani tito ptáci nejsou v tomto směru příliš nadaní. Jedinou nepěknou vlastností je sklon těchto ptáků uvázat se na jediného člověka - ostatní mohou napadat a zraňovat je! Domnívám se však, že do jisté míry tomu lze zabránit vhodnou výchovou v mládí - chce to, aby se ptákovi věnovalo co nejvíce lidí, aby si zvykal.

Amazoňan, amazónek, kakadu, ara, žako, eklektus - nejinteligentnější druhy papoušků vůbec, velice zvídaví, chytří, přítulní, mazliví, velmi nadaní na mluvení. Zvláště žako a některé druhy amazoňanů jsou v tomto směru nepřekonatelné. Zároveň jsou však tito ptáci velmi nároční a před jejich koupí nezkušené chovatele důrazně varuji!!! Běžná péče o ně není sice nijak náročná, nicméně tito ptáci jsou mimořádně inteligentní a na svého pána se velmi upnou. Pokud se jim majitel nebude věnovat neustále, celý den, papoušek se bude cítit  zanedbáván, bude se nudit, bude smutný, mohou se u něj vyvinout mnohé poruchy chování. Nejčastější je vytrhávání vlastního peří či dokonce sebepoškozování, kdy si nebohý pták vytrhává zobákem kusy masa z vlastního těla! Navíc se tito ptáci často nabízí jako uměle odchovaná mláďata, což u těchto ptáků nemusí být jednoznačně výhodou  - tito ptáci sice jsou zvyklí na člověka a snadno se ochočí, ale jednak se na člověka velmi upnou, což při nedostatku pozornosti jen zhoršuje jejich náchylnost na škubání a sebepoškozování se, navíc často tito ptáci považují člověka za svého partnera i sexuálního a po dosažení dospělosti se mohou stát agresivní, právě proto že se člověka nebojí a nemají před ním respekt. Výborná kniha, která umožňuje poznat duši velkých papoušků, vyšla pod názvem Proč můj papoušek...? od známé chovatelky Rosemary Low. Vřele ji doporučuji každému majiteli velkého papouška, i budoucímu. Tito ptáci se dožívají minimálně 30 - 40 let, někdy také až 60 - 70 let, a mohou nás i přežít, zvláště pokud si ptáka pořídíme v pozdějším věku. Na to musíme při koupi také myslet. A samozřejmě tito ptáci bývají značně drazí.

   Ochočit lze i některé další ptáky. Velmi inteligentní, snadno ochočitelní a nadaní na mluvení jsou např. ptáci krkavcovití (vrána, havran, krkavec, straka, sojka, kavka) a špačkovití (zde uvedu především loskutáka, snad nejnadanějšího imitátora všech možných zvuků včetně lidské řeči v ptačí říši). Dále lze snadno ochočit také tak netradiční ptáky jako jsou tukani či arasari. U všech těchto ptáků bývá problém jejich krmení, skládající se především z ovoce a hmyzu, a díky tomu také velmi řídký trus.

   Ostatní nesčetné druhy ptáků na ochočení doporučit nelze. Nikdy k člověku tak nepřilnou jako inteligentní papoušci či výše uvedené druhy. Nanejvýš je lze naučit sedat na prst - to je případ například zebřiček, kanárů či holoubků diamantových. Chce to ale mimořádně velkou trpělivost a úspěch není nikdy zaručen.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kakariki

(Milena, 31. 1. 2018 15:20)

Mám samečka kakariki, a přesto že jsem se snažila Pepíku naučit říkat andulku, krásně zřetelně Pepíku Pepíku volá právě on, kdykoliv je někdo v dohledu.

Kterého ptáčka ?????

(Helena Kadrabová, 25. 8. 2017 5:10)

Dobrý den,je mi 12let a ráda bych k nám do bytu ptáčka... ...Ale je tu menší problém,máme doma pejska a tak bych nerada aby se ten ptáček bál,ale zase bych si s tím ptáčkem moc ráda povídala a tak nevím kterého si vybrat ????? : ( prosím poraďte mi ! Za odpověď vám předem děkuji. NASHLEDANOU

Krkavcovití

(Eva, 13. 8. 2017 15:40)

Dobrý den, můžu se zeptat, jak jsou na tom jednotlivé druhy krkavcovitých s mluvením? Třeba u krkavců jsem našla spoustu videí, na kterých mluví, u strak pár taky, ale třeba u sojky žádné. Mohou se naučit mluvit jen některé druhy?
Pak bych se také ráda zeptala, zda nevíte, jestli jde některý krkavcovitý sehnat legálně bez spousty běhání po úřadech... Případně jestli nevíte, kdo by mohl vědět. Děkuji

hledam papouska

(elen, 4. 4. 2016 20:29)

Mam 13 let a chtela bych papouska na ochoceni do bytu nechtela bych aby byl moc hlucnej a chtela bych ho naucit mluvit nechci hodne maly papousky napr: andulka, korela.

Začátečník

(Kateřina Rašková, 10. 2. 2016 19:15)

Když mám 11let a začínám chovat ptáčky a mám malou klec můžu tam chovat andulku, korely a menší druhy ptáčků

dopis

(Anežka Pokorná, 23. 2. 2015 20:24)

Můžu se zeptat je ara ararauna těžká na chov ?

Re: dopis

(Rudolf Pindl, 8. 2. 2016 19:39)

Ara ararauna je risi papousku nejvetsim a nejchytrejsim ptakum vhodnych na ochoceni. S velikym mozkem,vysokymi naroky, a apsolutne nevhodnym ptakem pro "amatera"
Pokud nejste namornikem kdy ve filmu vidite dobrodruhy s timto ptakem narameni. Skutecne DOBRODRUZI kteri i svym zivotnim stylem zpropagovali mytus. Je treba vzit na zretel ze ten ptak se doziva velmi vysokeho veku. Tak zodpovednost velika.
Snad jsem vam odpovedel.

Zvuky..

(Chibi.., 6. 8. 2010 20:33)

Dobrý den chtěl bych se zeptat..Jaký druh Papouška dělá nejméně zvuků.. Díky

Re: Zvuky..

(natalie, 28. 5. 2015 20:09)

Ja mohu doporucit kakariki jsou velmi tiši

papousek patagonsku

(jirka, 16. 6. 2013 21:40)

Dobry den,chtel bych se zeptat jak moc silne ma papousek patagonsky destruktivni tendence?A taky by me zajimalo jak myslite ty velke naroky na prostor jsou takove ze by mu nestacila vetsi klec?Predem dekuji za odpovedi.

Královák

(Luca, 2. 9. 2010 21:03)

Trochu vás opravím, králováci jsou schopni se naučit mluvit :)