Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vhodná klec pro domácího mazlíčka

27. 1. 2008

Klec je pro ubytování papouška důležitá. Považuje ji za svůj domov a také za přísně hájené teritorium, kam jen nerad někoho pouští. Není vhodné chovat papouška navolno – pak považuje celý pokoj, případně celý byt, za své území a může nás díky tomu napadat. Navíc hlavně větší papoušci jsou nesmírně škodliví, dokáží zdemolovat vše, co nás jen napadne – proto musí být stále pod dozorem. Často budeme překvapeni, co všechno poslouží našim miláčkům za hračku (z vlastní zkušenosti můžu říct, že mimořádně oblíbené je vykusování tlačítek z mobilů nebo dálkkových ovladačů, popřípadě přeštípávání kabelů).

   Klec pro papouška musí být hranatá. Kulaté klece jsou naprosto nevhodné – pták se v takové kleci necítí dobře, nechápe, kde jsou meze jeho klece – proto jsou důležité hrany. Většinou se doporučuje, aby klec byla především dlouhá, aby v ní pták mohl létat. U větších papoušků to podle mě není nutné, klec může být klidně orientována na výšku. Klec, ve které by si takový amazoňan mohl zalétat, by musela měřit cca 2 – 3 metry – a to už pak není klec, ale voliéra. Navíc větší papoušci rádi šplhají, takže budou spokojeni, pokud jim do klece umístíme množství různých větví a větviček – a proletět se mohou v době, kdy je z klece vypustíme.

   Také by klec měla mít mříže vodorovné – aby po nich mohl papoušek šplhat.  Nepořizujeme si klec, kde jsou mříže natřené nějakým nátěrem – papoušci vše okusují, za chvíli si poradí i s nátěrem klece – pak to nejen nevypadá hezky, ale může to papouškovi ublížit. Volíme klece, kde jsou mříže nerezové či pochromované – tedy „stříbrné“ barvy. A ještě jedna věc – pokud možno volíme klec s tmavými mřížemi. Za světlými mřížemi je papoušek stěží vidět. Vzdálenost mezi mřížemi by měla být  taková, aby tam pták nemohl strčit hlavičku – to by pak mohlo špatně dopadnout.

   Praktické je vysouvací dno klece. Nedoporučuji klece, kde jsou ve stěnách otvory na krmítka nebo koupelničky – může se snadno stát, že podnikavý papoušek krmítko vyhodí, vzniklým otvorem se protáhne a uletí.

   Klec pro papouščího miláčka, kterého budeme denně vypouštět, nemusí být velká. Docela se mi líbí tento přepočet – klec by měla být asi třikát delší než je délka papouška. Pak nám vychází, že například pro papouška senegalského, který měří cca 25 cm, by klec měla být 75 cm dlouhá – to vcelku odpovídá skutečnosti. Samozřejmě vždy platí, že čím větší klec bude, tím to bude pro ptáka lepší!!!

   Pro větší a inteligentní papoušky je vhodné dvířka klece opatřit zámkem. Velcí papoušci jsou velmi podnikaví a snadno si mohou dvířka klece sami otevřít. Nejenže by nám mohli uletět, ale také napáchat nedozírné škody v bytě.

 

   Klec pro papouška vybavujeme jednoduše několika bidly, dostatečným počtem misek, několika hračkami a případně koupelničkou.

    Zvláště u větších papoušků je nutný dostatečný počet bidélek. Nejen že na nich sedí, ale baví se také šplháním po nich a jejich demolováním. Proto k takovému účelu vybíráme větve různě pokroucené, rozvětvené a zajímavě rostlé. Samozřejmě pouze z nejedovatých a chemicky neošetřených dřevin!

   Misky do klece potřebujeme minimálně čtyři. Jednu na suché zrní, další na vodu, grit a ovoce+zeleninu. Můžeme přidat ještě další na klíčené zrní a vaječnou míchanici.

   Hračky jsou také v kleci nezbytné. Nesmí však zabírat celou klec, aby se tam pták mohl vůbec hýbat. Proto jich do klece dáváme jen několik a co nejčastěji je měníme, aby se ptákovi neomrzely.

   Pokud se náš miláček rád koupe, můžeme z vnější strany klece přidat koupelničku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář