Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zábava pro papouška

27. 1. 2008

Papoušek ve volné přírodě je stále aktivní. Hledá potravu, krmí se, pečuje o svého partnera, buduje hnízdní dutinu, stará se o mladé. V zajetí většinu z toho papouškovi dopřát nemůžeme. Proto se velmi přimlouvám za všechny ptačí mazlíčky – chovejme je v páru, dopřejme jim ptačího kamaráda!! Chov papoušků v páru není o mnoho náročnější než chov jednotlivce. Zvláště pokud jde o ručně dokrmené ptáky, nemusíme se bát, že se papoušci budou věnovat jen sami sobě a ne nám. Naopak! V době naší nepřítomnosti se ptáci budou navzájem rozptylovat, po našem příchodu domů nás budou oba radostně vítat – dopřejeme si tedy dvojnásob radosti než při chovu jediného ptáka. A celkově bude náš ptačí kamarád daleko spokojenější. To už přece za to stojí, ne?!

 

Hračky

    Zábava je pro papouščího miláčka velice důležitá. Existují desítky výrobců hraček pro ptáky. Většinou jsou však takové výrobky pro ptáky nevhodné – bývají plastové, proto je mohou ptáci snadno rozkousat. Často jde o zrcátko – zrcátko podle mě není pro ptačího mazlíčka nutné. Pták se na něj naučí, vidí v něm jiného ptáka, bude ho buď napadat nebo naopak krmit a pářit – celkově ho to bude velmi rozrušovat. Kvůli zrcátku pak často je agresivní i na svého majitele.

   Existují také hračky pro papoušky velice vhodné a atraktivní. Bývají z kokosových vláken a skořápek, palmových listů, dřeva kávovníku nebo ratanových kuliček. Bohužel však mají jednu velkou nevýhodu – jsou přehnaně drahé (cena se pohybuje od 400Kč výše) a papoušek s nimi většinou velice rychle zatočí. Takové hračky jsou k vidění například zde: http://www.rajpapousku.cz/hlavni-strana.html

   Proto nám většinou nezbyde, než se pokusit ptáky zabavit vlastními silami. Jak už jsem zmínila, nejvděčnější zábavou jsou čerstvé větve na šplhání a okusování. Často se stane, že papoušek větev ukousne, zahodí a dál už si jí nevšímá. Proto není špatné větve nařezat na menší kousky a navázat je na silnější provaz (provaz musí být čistě přírodní, bez umělých příměsí, například konopný nebo sisálový – k sehnání je například v Baumaxu). Tím se postaráme ptákovi o další zábavu – může nejenom okusovat větve, ale také šplhat a houpat se na laně. Lano můžeme natáhnout v kleci místo bidla nebo na něm nadělat několik uzlů a zavěsit ho ze stropu klece – opět po něm bude moci šplhat, někteří papoušci také lano rádi okusují.

   Na lano můžeme navléct také kousky kůže, papoušci je opět rádi okusují. Čistě přírodní kůže je k dostání v obchodech se zvířaty – „botičky“ z buvolí kůže, určené pro psy. Po namočení se dají různě stříhat a tvarovat na potřebné kousky.

   Velmi oblíbené jsou provazové žebříky a žebříky z kousků větví.

   Velmi inspirující článek o hračkách jsem našla zde: http://www.amazonia.cz/informace.php?eid=12

   Můžeme vyzkoušet také roličky od toaletního papíru. Můžeme je například navléct na kus drátu – papoušek se baví tím, že ji stále posunuje nahoru a dolů. Nebo koule zmačkaného, co nejvíce šustivého papíru (například hedvábného, do kterého se balí květiny) – někteří papoušci jsou fascinováni šustěním papíru a jeho trháním na malé kousky.

   Mým osobním „vynálezem“ pro andulky a podobné menší ptáčky ( se slabým zobákem) je vánoční koule na stromeček. Jak známo, většina ptáků je fascinovaná zlatou barvou. Pokud takovou zlatou kouli ptákovi uvážeme nad klec, bude mít o zábavu na dlouhé hodiny postaráno. Neustále ji bude rozhoupávat, klovat do ní, rozčilovat se na ni.

   Závěrem je třeba říci, že sebelepší hračka nebude papouška bavit dlouho. Není proto důležité, jak pracné či drahé hračky byly, ale jak často je budeme obměňovat, aby měl pták stále nové rozptýlení. A neméně důležité je, aby hračka nebyla pro ptáka nebezpečná. Používáme proto výhradně přírodní materiály. Plasty, igelity, plechovky a podobné věci nemají v ptačí kleci co dělat!!!

 

Krmení jako způsob zábavy

   Nedílnou součástí papouščího života v zajetí je příjem potravy. Papoušci jsou labužníci, důležitý je pro ně také zrak. Rádi si tedy pochutnají na krmivu rozmanité chuti, barvy a vůně. Z toho důvodu odmítám krmení granulemi – jistě, granule možná obsahují většinu toho, co pták potřebuje,  je z nich daleko menší odpad a také to ušetří chovateli práci – ale zamysleme se nad ptákem samotným!

    Papoušek je šťastný, pokud si může vybrat mezi červeným kouskem papriky a žlutým ananasem, mezi křupavým oříškem nebo měkkým sýrem. Ani granule jako pouhé zpestření potravy není třeba zatracovat. Zpravidla se vyrábí v různých barvách a tvarech – toto také papoušek ocení. Moji papoušci senegalští mají granule dokonce rádi – zásadně si je však zchutňují tím, že je máčí do misky s vodou.

   Velmi vhodné je podávat krmivo v takové formě, aby se papoušek musel trochu snažit, než se k němu dostane.

   Vynikající jsou klásky senegalského prosa, větvičky obalené plody (například větve rybízu nebo slivoní), ořechy ve skořápce (skořápku je třeba načít pro druhy se slabším zobákem), celá květenství nebo plodenství (například kukuřice nebo slunečnice), svazky divoce rostoucích rostlin (oblíbené jsou klasy travin, šťovíku, lebedy, pelyňku), kousek vařeného vejce ve skořápce nebo velké hovězí kosti (samozřejmě ovařené). V obchodech jsou k dostání speciální tyčinky na hlodání pro různé druhy ptactva – je to vlastně běžná krmná směs slepená medem nebo něčím podobným a připevněná na dřevěné tyčce . Papoušci je mají moc rádi a hodně se s tím zabaví.

   Můžeme zkusit i hlavolamy – například ukrýt papouškovu oblíbenou potravu do krabičky s otvory – ať se pták snaží ji dostat ven. Nebo nasypat krmivo do plastové roury s otvory – jak ji ptáci budou koulet po zemi, postupně se z ní bude sypat krmivo.

   Výborná je speciální jehla – obdoba jehly na špízy – tato je však určená pro zvířata, nemá ostré konce. Sehnat se dá v obchodech se zvířaty nebo na Internetu za cenu kolem 100Kč. Díky tomu můžeme ptákovi oblíbené ovoce a zeleninu napíchnout na jehlu namísto toho, abychom je jako obvykle nasypali do misky. Výhodou je opět to, že se pták zabaví, navíc s krmením tolik neplýtvá – papoušci mají často ve zvyku do kousku ovoce jednou kousnout a zahodit ho na zem, tam už si ho dále nevšímají. Já je používám pro své senegalce a střídám to – jednou dostanou klasickou směs nadrobno nakrájeného ovoce a zeleniny, smíchanou s piškoty, medem nebo vaječnou směsí a podruhé jim zase nabídnu ovocný špíz.

Člověk jako společník

   Před pořízením ptačího kamaráda si musíme uvědomit jednu zásadní věc – jak papoušek žije v přírodě. V přírodě je totiž neustále ve společnosti svého partnera, všechno dělají spolu – po celých 24 hodin denně. Pokud se rozhodneme pro chov jediného papouška, musíme si uvědomit, že jsme to my, kdo bude papouškovi nahrazovat partnera. A ruku na srdce – kdo z nás se může celý den věnovat papouškovi?! Zvláště v dnešní uspěchané době, kdy lidé neustále někam chvátají, honí se se za pracovními úspěchy a nemají čas ani na vlastní rodinu. Ještě jednou proto opakuji – pokud je to jen trochu možné, pořiďme papouškovi kamaráda jeho vlastního druhu.

   Jednotlivě chovaný papoušek vyžaduje mnoho lidské pozornosti. Záleží i na druhu – velmi nároční na lidskou pozornost jsou například velcí arové a kakaduové, nesmírně inteligentní tvorové, kteří podle mě vůbec nejsou vhodní pro roli domácích mazlíčků. Ale ať už se jedná „jen“ o andulku nebo o žaka, minimálně několik hodin denně mu věnovat musíme. A pokud to není možné, o chovu domácího mazlíčka vůbec neuvažujeme. Nestačí jen papouška vyndat z klece a sednout si s ním k televizi. Papoušek po celodenní samotce v kleci si chce hrát, chce létat, chce se vyřádit, chce být drbán na hlavičce - a totéž touží dělat i svému člověku. Není jednoduché dělat papouškovi společníka.

   Pokud se papouškovi dostatečně nevěnujeme, mohou se u těchto vysoce citlivých, inteligentních a společensky smýšlejících tvorů vyskytovat vážné poruchy chování. Nudou počínaje, přes deprese, po vytrhávání vlastního peří. Ty nejhorší případy mohou končit sebezmrzačováním, vytrháváním vlastního masa z prsou či břicha, nebo okusováním prstů u nohou. A těchto nešvarů se papoušek zbavuje jen velice obtížně, nemusí se to podařit vůbec. Proto se musíme ze všech sil snažit, aby k tomu vůbec nedošlo.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hračky

(Jarča, 16. 3. 2016 21:37)

Děkuji za nápady.
Moc Děkuji,supr článek.

dotaz

(Hanka, 22. 4. 2014 19:38)

mohu se zeptat jestli vetvicky oresaku nejsou treba pro papousky jedovate??dekuji udelala jsem mojemu bydylka z oresaku a nevim zda je to dobry napad..

aktualizace

(zoparess, 10. 3. 2013 23:30)

Ahoj, mohl/a by jste zaktualizovat odkaz na hračky v textu?

naprosta nadhera

(sophia, 24. 8. 2011 20:51)

nadherny clanek opravdu i ten blog rada si precu jeste neco