Jdi na obsah Jdi na menu
 


Holoubek diamantový

20. 1. 2007

Holoubek diamantový    Obrazek

(Geopelia cuneata)

Anglicky : Diamond Dove

Německy : Diamanttäubchen

Výskyt:

Téměř celá Austrálie (s vyjímkou pobřežních oblastí na jihu, jihozápadě a jihovýchodě)

Rozlišování pohlaví:

Určit pohlaví u těchto holoubků chce trochu cviku. Naprosto spolehlivým znakem je počkat na samečkovo jedinečné chování, kdy začne houkat a v rychlém sledu se začne klanět a rozevírat ocas před samicí. Toto chování začnou mladí samečkové předvádět velmi brzy, asi ve 2 - 3 měsících stáří. A vůbec nezáleží na pohlaví ptáka, kterému se "klaní" - budou se tak chovat i ve skupině samých samečků.

   Velmi spolehlivé je také rozlišení pohlaví podle červeného okruží kolem oka.

Sameček má okruží výraznější, tmavěji červené a širší, viz foto. Také bývá podstatně větší a mohutnější postavy než samička.

Obrazek

Samička má okruží poněkud užší a méně výrazné, viz foto:

Obrazek

Zde si můžet prohlédnout zároveň samce a samičku, samice vpravo:

Obrazek

Obrazek

   Pro použití této metody však potřebujeme zkušenosti. Není to vždy zcela jedoduché. Navíc bychom tuto metodu měli používat jen u plně vyspělých ptáků. U mláďat se můžeme snadno splést, protože jejich okruží není vyvinuté, je nevybarvené a často je téměř bílé. Například na této fotce je mladý sameček, ačkoliv jeho okruží je úzké a nevýrazné, což by mohlo svědčit o samici.

Obrazek

Mláďata jsou úplně jinak zbarvená než jejich rodiče. Nemají charakteristické bílé skvrny na křídlech, jejich opeření bývá šedavé, často s tmavými proužky. Okruží je zcela nevyvinuté. Do šatu dopělých začínají mláďata přepeřovat velmi brzy po opuštění hnízda a zhruba ve 2 měsících jsou již přepelichaná.

Hlasitost:

Holoubci se po celý rok téměř neozývají. Jediným zvukem, kterého si můžeme všimnout, je charakteristické houkání samce, kterým doprovází své poklony samičce. Mezi sebou nebo mezi rodiči a mláďaty, která žebrají o nakrmení, holoubci používají téměř neslyšitelné pípání.

Náročnost:

Holoubci diamantoví jsou velmi nenároční ptáci a hodí se i pro naprosté začátečníky. Jediná potíž bývá se sestavením páru. Mně samotné se to povedlo až napotřetí, vždy to byli dva samci!Pokud se nám ale podaří pár sestavit, hnízdění není žádným problémem a naopak je obtížné holoubky vůbec v hnízdění zastavit!

Snášenlivost:

Jak se budou holoubci chovat k sobě navzájem, lze těžko odhadnout. Většinou se doporučuje chov po jednotlivých párech, neboť samečci k sobě mohou být velmi agresivní. Slyšela jsem také o úspěšném chovu ve skupinách, ale nezkoušela jsem to, tudíž nemohu jednoznačně říci ano nebo ne. Raději ale chováme holoubky jen po páru!

K ostatním ptákům jsou holoubci diamantoví velmi snášenliví. Zcela bez obav je můžeme chovat s různými druhy astrildů, pěnkav a podobného ptactva, kanáry, křepelkami, neagresivními druhy papoušků (především neofémy, korely, rozely žlutolící, pap. nádherní, kouřoví, alexandrini, královští, červenokřídlí apod.). S trochou opatrnosti je můžeme chovat také s jedním párem velkých holubů, jako jsou zelenokřídlí, bronzovokídlí, hrdličky a jiné.Vždy však musíme dát pozor, aby jim ostatní ptáci ve voliéře neubližovali, neboť holoubci diamantoví jsou velmi bezbranní ptáci.

Klimatické podmínky:

Holoubky diamantové bez obav můžeme chovat celý rok ve venkovní voliéře s krytým přístřeškem. Nevystavujeme je však velkým mrazům -  nejednou se stalo, že holoubci zůstali přes noc venku ve voliéře a nedožili se rána! Ideální teplota pro jejich přezimování je kolem 0 stupňů.

Chovatelské zařízení:

ObrazekHoloubci se budou nejlépe cítit ve venkovní kombinované voliéře s krytým přístřeškem. Voliéra nemusí být velká, úplně postačí cca 2 x 1 x 2 metry.

Tyto ptáky lze však úspěšně chovat i ve větších klecích. Jsou velmi klidní a nemají velkou potřebu létat, v příliš malých klecích však nemají dostatek klidu a proto nespolehlivě sedí na vejcích, ze kterých se díky tomu málokdy něco vyklube. Velikost klece pro jeden pár by měla být zhruba 100 x 60 x 60 cm. V takové kleci už holoubci nemají s hnízděním problémy a hnízdí doslova jako o život.

Pletivo a materiál na voliéry:

Holoubci se svým slabým zobáčkem nemají žádné ničitelské sklony. Pro jejich chov úplně postačí obyčejné "králíkářské" pletivo a dřevěné kostry voliér.

   Raději však volíme pletivo silnější, např. pozinkované, a kostry voliér děláme z kovu, aby nám déle vydržely.

Krmení:

Jako základní krmivo pro holoubky diamantové poslouží různé druhy prosa, lesknice, lněné semínko, niger, řepka, velmi rádi mají také mák. Jednoduše můžeme smíchat v poměru 1:1 směs pro andulky a pro kanáry. Jako pochoutka slouží klásky senegalského prosa, které mají holoubci velmi rádi.

   Ovoce a zeleninu holoubci prakticky nepřijímají, zelené krmivo téměř také ne. Mají rádi nadrobno nasekaný ptačinec žabinec či pampelišku a rádi zobou semínka lebedy a šťovíku. S jiným krmivem jsem u svých holoubků neuspěla.

   V době odchovu mladých nabízíme vaječnou směs (raději tu doma vyrobenou z vařeného vejce, která je v oblibě) a klíčené zrní (to přjímají  velmi zřídka, mělo by však být k dispozici).

   Samozřejmostí jsou minerální doplňky, především grit a nadrobno rozdrené vaječné skořápky.

   Holoubci diamantoví jsou v krmení velmi konzervativní. Prakticky je nelze naučit na nějaký nový druh krmení. Vzhledem k tomu, že většinou nepřijímají nic jiného než suché zrní a občas trochu vaječné míchanice či zeleného krmiva, měli bychom jim do vody občas přidat nějaký vitaminový preparát.

Více o krmení se dozvíte zde: /clanky/krmeni

Hnízdění:

Holoubky necháváme poprvé hnízdit až ve stáří asi jednoho roku, ne dříve. Pokud se nám podaří sestavit chovný pár, který si spolu rozumí, zahnízdí holoubci ihned o předložení hnízdních košíčků a hnízdí nepřetržitě celé léto.Obrazek

   Na hnízdění holoubkům můžeme předložit košíčky pro kanáry, které se dají běžně koupit ve zverimexech. Ideální jsou proutěné. Někteří chovatelé pro holoubky vyrábí jakousi podložku tvaru obdélníků, asi 11cm dlouhou, s 3 cm vysokým okrajem, aby vejce či mláďata nevypadla. Vyzkoušet můžeme i poloviny kokosových ořechů. Mně se však nejvíce osvědčily košíčky pro kanáry.

   Někdy mají holoubci snahu postavit si hnízdo ve větvích jehličnanů. Jejich hnízdo však je velice nepořádné a vejce jím téměř vždy propadnou a rozbijí se. Proto když si všimneme, že naši holoubci si začínají ve větvích stavět hnízdo, ihned na to místo dáme košíček pro kanáry. Holoubci ho většinou rádi přijmou a hnízdění díky tomu není ohroženo.

   Hnízdní košíček či podložku si holoubci vystýlají jen symbolicky několika stébly. Přesto jim však hnízdní materiál musíme dát k dispozici. Nejvíce oblíbené jsou stébla sena či slámy a tenké březové větvičky.

   Sameček v toku se neustále klaní samičce, roztahuje a zase sládá svůj ocas a hlasitě houká. Samička se zpočátku chová odmítavě a před samečkem ulétá. Později však samci dovolí, aby ji krmil, a brzy se ptáci začnou pářit. (V období páření holoubci potřebují klid. Pokud je ve voliéře příliš moc ptáků, holoubci jsou stále vyrušováni a vejce bývají neoplozená. Někdy nám nezbude než oddělit je do samostatné klece, pak se teprve dočkáme mláďat.) Vyberou si některý hnízdní košíček, sameček tam přinese několik stébel sena  a samička obden snese 2 vejce. Všichni holubovití snáší jen 2 vejce, zato ale hnízdí daleko častěji než ostatní ptáci, třeba 5 - 7krát za léto. Staří ptáci začnou zahřívat hned první snesené vejce, ale jen přes den. Teprve po snesení druhého vejce na nich začnou skutečně sedět. Důvodem je to, aby se obě mláďata vylíhl nastejně.

   Oba ptáci se v zahřívání vajec střídají. Samice většinou sedí dopoledne a v noci, samec hlavně odpoledne a občas samičku vystřídá i jindy.

   Po 13 dnech zahřívání se líhnou 2 mláďata. Rodiče je krmí zvláštní tvarohovitou stravou, kterou produkuje jejich vole. To je také důvod, proč mají holubi jen 2 mláďata, neboť více by jich nezvládali krmit.

   Díky této velmi výživné stravě mláďata neuvěřitelně rychle rostou. Již ve dvou dnech se jim začínají otvírat oči a objevují se základy per.V pěti dnech se začínají obaly per protrhávat a mladí začnou opeřovat. V týdnu jsou již téměř opeřená a rodiče je přestávají zahřívat, není to již třeba. V 10 - 12 dnech již mláďata opouští hnízdo a jsou schopná létat.

   V týdnu stáří mláďata okroužkujeme kroužky o velikosti 4,00 mm.

   Mláďata opuští hnízdo v necelých dvou týdnech stáří. Jsou oproti rodičům velmi malá a drobná. Po vylétnutí se zdržují asi týden hlavně na zemi, musíme na ně v tomto období dávat pozor - mohla by snadno prochladnout.

   Staří ptáci je ještě asi 3 - 4 týdny po opuštění hnízda dokrmují, přestože již mají v hnízdě další vejce či mláďata. Mláďata se často zdržují na hnízdě spolu s rodiči a pomáhají své mladší sourozence zahřívat.

   Po úplném osamostatnění bychom mláďata raději měli oddělit. Starý samec někdy mladé samečky pronásleduje a napadá. Zajímavé je, že to dělá většinou jen pokud je sám mladý. V dalších letech už své odrostlé potomky většinou toleruje. Každopádně musíme rodinku bedlivě pozorovat a v případě neshod mladé oddělit.

   Dobrý chovný pár je ochoten hnízdit nepřetržitě. Necháme je však hnízdit jen přes léto (nanejvýš 7krát) a pak je necháme odpočívat do další chovné sezóny. Hnízdní strategie holubů je jiná než například u papoušků - mají méně mláďat, zato hnízdí častěji. Proto jim můžeme dovolit hnízdit častěji, nevysiluje je to tolik jako papoušky.

Denní činnost:

Holoubci diamantoví jsou velmi klidní ptáci. Většinou celý den jen posedávají na svém oblíbeném místě. Rádi se sluní na přímém slunci. V literatuře se dokonce popisuje, jak holoubci ve své vlasti sedávají v písku na přímém slunci, kde teplota dosahuje až 70 stupňů!

   Koupel není oblíbená. Občas se však holoubci rádi nechají jemně postříkat rozprašovačem.

   Nejraději se holoubci celý den procházejí po zemi a sbírají tam zapomenutá zrníčka.

Mutace:

U holoubků diamantových vzniklo několik mutací. Běžní jsou holoubci skořicoví, mramoroví, stříbrní, briliantoví, hnědí, s bílým kostřecem, běžnější jsou také straky. Existují také holoubci červení, krémoví a téměř bílí. Fotografie většiny mutací si můžete prohlédnout zde: http://www.diamonddove.com/MutationsList-Pg1.html

Věk:

Holoubci diamantoví se dožívají zhruba 10 - 11 let.

Cena:

Cena holoubků závisí hlavně na jejich barevné mutaci:

Přírodní 120 - 150 Kč

Skořicový, mramorový, hnědý, stříbrný, s bílým kostřecem 150 - 200Kč

Bílý 300Kč

Straka 300 - 500Kč

 

Náhledy fotografií ze složky


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Holoubek diamantový

(Kačka, 9. 11. 2019 19:49)

Chtěla bych se zeptat zda mohu holoubka vyndat z klece a nechat ho volnê v místnosti

Hnízdění

(Jaroslav, 30. 10. 2017 19:23)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda samička snáší jen oplozené vajíčka nebo snese vajíčka i když jsou neoplozené. děkuji za odpověď.

otazka

(otazka, 15. 7. 2016 13:23)

Holubky mi zniesli tri vajicka, znamena to ze mam dve samicky? Prosim o odpoved:/

Re: Nejspíš jste něco přehlédl. Holoubek v páru je vůči sobě velmi nesnášenlivy. Může dojít až k uhynu

(nela, 24. 5. 2017 19:59)

úhyn samičky

(Mirka, 14. 6. 2016 21:08)

Dobrý den, mám dotaz, k samečkovi jsme pořídili samičku, po vložení do klece se klaněl, ozobkával ji, samička si ho nevšímala a seskočila na zem, kde byla až do večera, druhý den již seděli každý na jednom bidýlku. Třetí den ráno jsem dávala napít a samička úplně oškubaná, apaticky seděla, tak jsem ji oddělila a po příchodu z práce jsem ji našla uhynulou, nevíte, co se mohlo stát? díky

otazka

(otazka, 11. 6. 2016 22:32)

Moje holubky mi NA zem zniesli 1vajicko , prelozila som ho do hniezda , ale Teraz mi NA nom nechcu sediet prosim o radu :l

Holoubek <3

(Sára, 10. 4. 2016 17:34)

je to úžasné zvířátko! dnes jsem si pořídila dva samečka a samičku doufám že budou malí :* je s nima sranda a rádi se mazlí :) mám NEJSPÍŠ MRAMOROVÉ za 100,-
koupila jsem je na výstavě v litoměřicých
děkuji za tento web moc se povedl :)

Otazka

(otazka, 24. 3. 2016 7:07)

Co je po slovensky bazinec?

Otazka

(Zebricka, 20. 2. 2016 12:18)

Moja zebricka ma zakrvavene kridlo,asi do niecoho narazila mam jej s tym nieco spravit alebo sa to zahoji samo? Prosim o odpoved:)

Mluvící holoubek

(Vážně, 13. 5. 2015 18:12)

Ahoj můj holoubek nemluví ale nádherně houká jen sem se chtěl zeptat jak se vyrábí '' vaječná směs''.

Re: Mluvící holoubek

(david, 15. 7. 2015 15:12)

Jednoduse vajcko mrkev strouhanka bazinec a davam fo toho drcene piskoty a olejku

Re: Mluvící holoubek

(Roman, 8. 1. 2016 13:20)

Kde seženu bazinec?

Otazka

(Pazuriky, 19. 12. 2015 20:07)

Treba holubkom strihat pazuriky? Prosim o odpoved:)

ujdd

(dovka, 9. 3. 2015 7:03)

Dobří pták můj se jmenuje tapka a trochu mluví protože na něj mluvím asi 1h

Houka i samicka

(Jan, 5. 11. 2012 8:43)

dobry den pred nedavnem jsem si donesl parecek holoubku od chovatele jsou mladi a pohlavi neni zrovna lehke urcit podle znaku by se ale melo jednat o samce se samici jen me zarazi ze "samicka" jemne houka ne tak hlasite jak samecek ale jemnounce houka take je to mozne nebo mam dva samecky ?

Re: Houka i samicka

(DAVID , 25. 1. 2013 10:59)

no ty moje taky hechce houkaji to se jen dorozumiva ze samcem je to spiš opetovne volani

Re: Houka i samicka

(neonek, 5. 3. 2015 17:25)

houka aj saminka

otazka

(Ivana, 21. 2. 2015 16:04)

Dobry den, chcela by som sa spytat ci mozem chovat aj jedneho holubka alebo je to prenho trapenie. Dakujem

holoubci - samičky

(Milada, 21. 1. 2015 14:41)

Dobrý den, krásné stránky. Moc se mi líbí holoubci, ráda bych si je pořídila, ale nechci je množit, nevím co bych s mláďaty dělala. Je možné místo páru chovat jen třeba dvě , tři samičky nebo jen samce? Budou spolu vycházet?

dotaz

(Petr, 27. 11. 2014 21:50)

Dobrý den, mám dotaz. S paní manželkou máme párek holoubků, 2x v létě a z kraje podzimu měli úspěšně mladé, ale od té doby ani ťuk, vajíčka vždycky rozbili a občas u sezobali, jako naposled, asi už i s vyvíjejícími se mláďaty. V čem může být problém ? Ve stravě ? Dáváme jim proso co baští drobné ptáky, mají čistou vodu, písek... Děkuji za názor a radu.