Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zmatky v pojmenování mutací

27. 1. 2008

   Velké potíže dělají zmatky a nepřesnosti v pojmenování mutací. Týká se to především kombinací různých mutací.

Existují tři důvody, proč k tomu dochází:

a)      Neznalost chovatele

Bohužel se často stává, že některý chovatel z neznalosti pojmenovává nějakou mutaci jinak než je zvykem. A tento omyl se může šířit dále…

   Příkladem může posloužit mutace stříbrná u rozely penant. Považuje se za nepsanou dohodu, že kombinace modré a skořice se nazývá stříbrná. U penantů takový pták vypadá podobně jako modrý, pouze černá kreba je zesvětlená – není černá, ale skořicově hnědá.

   Existuje však také kombinace modré a žluté – zde se zase považuje za nepsaný zákon, že tato kombinace se nazývá bílá. Bohužel právě tato mutace bývá u penantů často nazývaná stříbrnou, protože je opravdu podobná stříbrné barvě – pták je bílý, se světle modrou kresbou a nádechem do modra.

   Chovatelé se pořád ještě nedohodli, které kombinaci říkat stříbrná – a tak říkají stříbrná jak modré skořici, tak kombinaci modré a žluté.

b)      Vymýšlení speciálních názvů pro kombinace mutací

   Toto je podle mě největší kámen úrazu. Chovatelé si totiž vymýšlejí nové názvy pro kombinace primárních mutací, aby jim dodali na atraktivnosti

    Dost dlouho mi trvalo, než jsem vypátrala, co se skrývá pod názvy lacewing, buttercup a „žlutá hlava žlutý ocas“ u alexandrů malých. Přitom to není nic složitého. Lacewing je ve skutečnosi pallid – tedy mutace vázaná na pohlaví. Buttercup je zase mutace v angličtině známá jako Clearhead fallow, tedy světlohlavá plavá, s dědičností recesivní. A tajemná „žlutá hlava žlutý ocas“ je mutace známá v angličtině jako Cleartail, opět s dědičností recesivní. Nejvíce mi bylo divné, proč pro zdánlivě stejnou mutaci – Buttercup a „žlutá hlava žlutý ocas“ existují dva různé názvy. Díky tomu, že jsem přišla na originální názvy těchto mutací, už vím, že jde o dvě RŮZNÉ mutace.

   Jiný příklad jsou „duhové“ andulky, v angličtině známé jako Rainbow = duha. Název je to jistě atraktivní, ale co si pod tím představit? Ve skutečnosti jde o andulky fialové žlutohlavé bělokřídlé opalínové!

   Takových příkladů lze jmenovat celou řadu.

c)      Používání zastaralých, dnes již nevyhovujících  názvů

   Dříve při objevení nové mutace chovatelé často nevěděli, jak ji nazvat. O genetice se toho mnoho nevědělo a tak se nové mutace pojmenovávaly náhodně, skoro bych řekla -  podle rozmaru chovatele.

    To je případ i zeleného a modrého pastelu u neofém modrohlavých. Dodnes není zcela jasné, jaký je mezi oběma mutacemi vztah, o pastel však nejde - zřejmě jde o partial blue = částečná modrá – tedy mutace s částečnou redukcí modrého barviva. Tehdy se však chovatelé domnívali, že jde o pastel, neboť odchovaní ptáci byli světlejší než přírodní.

   Také tento omyl přetrvává až do dnešních dnů a i nadále se tyto mutace nazývají stejně jako před 30 lety, kdy se objevily.

 

 

   Přitom většinu těchto zmatků lze vyřešit zcela jednoduše -  i u složitých barevných kombinací ptáky pojmenovávat výhradně výčtem primárních mutací!                            

  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

duhovky

(Michal Kraus, 30. 8. 2009 11:05)

Hledam knihu o duhovkách! Prosím o pomoc! tel:607 820113