Jak při odchovu postupovat
Pokud již máme vše potřebné, můžeme začít se samotným odchovem.
Pokud nám jde o to, aby se z papouška stal domácí mazlíček a z hnízda ho chceme vybrat záměrně, je třeba vystihnout vhodnou dobu. Není dobré čekat až na dobu, kdy je mládě už „hotové“ a chystá se opustit budku – jen abychom si ulehčili práci a mládě museli dokrmovat co nejkratší dobu. Takové mládě je divoké a velmi obtížně si bude na dokrmování zvykat, každé krmení bude souboj. Ideální doba pro odběr k ručnímu dokrmení je například u malých papoušků (andulka, agapornis…) ve věku 3 týdnů, přestože mláďata opouštějí budku až ve 4 – 5 týdnech. U papoušků senegalských je to déle, ve stáří cca 25 – 40 dnů. Je velice vhodné, aby se o mládě nějakou dobu starali jeho rodiče – aby mu předali potřebné bakterie a protilátky z vlastního trávicího traktu. To se chovateli bohužel nepodaří.
Mládě umístíme do vhodné nádoby, kde je na dně plastová síťka a stelivo, to celé i s mládětem dáme do inkubátoru a nastavíme potřebnou teplotu.
Krmíme zhruba po dvou až třech hodinách (ve dne i v noci) , čím starší je mládě (zpravidla když opeří), tím jsou intervaly mezi krmením delší – mohou se protáhnout až na 4 – 5 hodin s noční přestávkou. U největších papoušků se tyto intervaly mohou protáhnout až na 6 – 12 hodin. Vhodnou dobu ke krmení poznáme podle stavu volete a chování mláděte – hladové mládě má poloprázdné nebo úplně prázdné vole, je neklidné, píská a běhá. Dříve se předpokládalo, že je nutné, aby před každým krmením mělo mládě úplně prázdné vole, aby mu tam nezahnívaly zbytky potravy. Tento názor je již dnes překonán. Mládě krmíme vždy, když vytráví a má chuť k jídlu, není nutné čekat na úplné vyprázdnění volete. Pouze přes noc je nutné nechat vole zcela vyprázdnit a mládě nechat cca 6 hodin o hladu.
V každém případě je nutné mládě položit na vhodnou podložku, aby mu neklouzaly nožky (nesnažíme se ho držet v ruce). Pevně (ale s citem, samozřejmě!) ho uchopíme za hřbet a hlavičku, aby se nemohlo příliš hýbat. Prsty ho chytíme za koutky zobáku, tím ho donutíme zobák otevřít. Také stačí mládě podráždit injekcí nebo l¨žičkou v koutcích zobáku, samo na tento dotek reaguje otevřením zobáku. Toto „násilí“ je nutné jen prvních pár dnů nebo u velmi malých mláďat. Starší mláďata již zdálky vidí svého ošetřovatele s krmením, hlasitě se o krmivo hlásí a ochotně ho konzumují. Mládě krmíme, dokud se o potravu hlásí, pokud ji odmítá, přestaneme. Je nebezpečné mládě překrmovat tak, že má vole na omak tvrdé!
Každý den vyměňujeme podestýlku a sledujeme trus mláďat.
Je velice vhodné mláďata každý den vážit a vést si podrobné záznamy o jejich přírůstcích na váze, celkovém vývoji, o frekvenci krmení, o množství spotřebovaného krmení, či o zvláštnostech, které se v průběhu umělého odchovu vyskytly. Později nám to může pomoci při odchovech dalších mláďat.
Nejtěžší na ručním odchovu je odstavování mladých. Je nutné vystihnout ten správný okamžik – pokud ho promeškáme, nemusí se nám odstavení mláděte vůbec podařit!
Jakmile mláďata opeří a blíží se doba, kdy by za normálních okolností vylétaly z budky, můžeme je přemístit z inkubátoru do pokojové teploty, do klece s bidélkem. Na zem do misek jim nabídneme běžnou papouščí stravu. Ideální pro začátek je klíčené zrní (je měkké a mladí ho snadno rozlousknou), klásky senegalského prosa a kousky rozmanitého ovoce a zeleniny (mláďata jsou zvědavá a ráda si hrají – postupně během hraní budou krmivo i ochutnávat a zvykat si na něj). Můžeme jim nabídnout i trochu dokrmovací kaše, kterou již znají.
V této době mláďata sama jeví menší zájem o krmení. V krmení se spíše jen přehrabují, jen občas něco uzobnou. Daleko raději si hrají, procvičují křídla a zkouší první pokusy o létání. Krmit mladé v této době je náročné na trpělivost i čas chovatele.Mláďatům trvá, než něco málo pozřou.
Nejsnáze se osamostatňují mláďata krmená lžičkou. Daleko snáze pochopí, že se mají krmit sama, vždyť i při dokrmování kaší záleželo do značné míry na nich, zda jíst budou nebo ne. U mláďat krmených sondou trvá odvykání déle.
Během období odvykání mláďata příležitostně dokrmujeme jen jednou či dvakrát denně, aby hladověla a tím aby byla nucena se sama starat o potravu.
Komentáře
Přehled komentářů
Potreboval bych vedet do kdy dokrmovat žako kongo cca prosim
Ara araraun
(Zuzana Kubinova, 7. 9. 2024 21:12)Mohu v 8 tydnech zacit dokrmovat 2x denne? Do ted krmim 3x ale pak treba hodinu po krmeni si ublinkava. Dekuji
Alex činsky
(Matrina, 4. 7. 2023 7:17)Dobrý den krmim mladé už několikrát a nestalo se nikdy že by volatko bylo tvrde co dělat v tom případě samozřejmě krmim kašičku přímo pro mladé a zrní do toho chci pomalu odstavit
Patagonec
(Lenka, 20. 6. 2023 12:21)Dobry den,chci se zeptat mam mlade papouska patagonskeho ma 5 tydnu a rucne dokrmujeme a tim bych se chtela zeptat jestli uz muze piskot nebo nejakou zeleninu a ovoce a nebo vyckat do tech 2 mesicu dekuji za odpoved.
נערות ליווי
(Henrymew23453, 18. 6. 2022 10:27)
"Itis difficult to find experienced people on this topic, however, you seem like you know what youire talking about! Thanks"
https://israil-lover-joitho.cf/news/smenrellernmidd
Agapornis
(Anonymous, 22. 11. 2021 15:47)
To musí mít celý život to ruční dokrmováním nebo si můžou vzít později už třeba slunečnicové semínka atd.?
A kdy nejdřív si můžou vzít ty semínka ????
Alexandr růžový vousatý
(Kateřina Smutná, 7. 7. 2018 10:33)Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat do kolika týdnů se krmí alexandr vousatý a jak se připravuje kaše pro mláďata. Děkuji
Agapornis
(Katka B, 10. 7. 2017 15:15)Chtěla bych se zeptat proč samice mlade klove do krve a vyklovava mu pericka a snaží se ho nejspíš zabít... Prosím o radu, spěchá to... Děkuji
Agapornis
(Ivana, 1. 10. 2010 8:55)Dobrý den, před 5 dny jsme si přinesli domů mládě Agapornise fišeri a to nechtělo žrát, tak jsem jej začala dokrmovat směsí vajíčka,strouhanky a mléka,nejprve stříkačkou,teď už tuto směs zobe sám ze lžičky nebo misky,ale zrní se ani nedotkne, už jsem zkoušela mu to zrní namíchat di této směsi,ale vyzobal jen tu směs a zrní nechal, myslíte že se naučí zobat zrní sám? Už si na nás zvykl,jde na prst a i přiletí na hlavu nebo na rameno...děkuji za odpověď Ivana z Vyškova
dokrmování...
(silvie, 1. 3. 2008 12:46)
Dobrý den,
před třemi týdny se mi vylíhnlo mládě agapornise fisery.Potřebuji poradit ohledně dokrmování...nevím čím jej mám krmit.V tomhle článku i jinde je zmíňka o dokrmovací kaši a já nevím jak jí mám připravit.Protože budu dokrmovat poprvé a nemám žádné zkušenosti,prosím o radu.
Do kdy se dokrmuje žako kongo ?
(David, 4. 11. 2020 21:41)