Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZOO Ohrada (Hluboká nad Vltavou)

12. 1. 2015

   Letos v létě jsem po několika letech navštívila ZOO Ohrada, nedaleko Hluboké nad Vltavou. Byla jsem velmi zvědavá, jaké změny zde poběhly, neboť jsem věděla, že se zahrada významně rozšiřuje a intenzivně se zde budují nové expozice.

   Musím říct, že jsem byla velmi překvapená, co všechno je zde nového. ZOO byla známá jako spíše menší a zaměřená téměř výhradně na druhy evropské fauny. Což je sice zajímavé pro odborníky, ale chápu, že drtivá většina návštěvníků je zvědavá spíše na tygry a klokany než na skokany, zajíce nebo třeba drozdy. Tyto druhy sice samozřejmě v expozicích zůstaly, ale podle mého názoru už nehrají hlavní roli.

   V posledních několika letech v ZOO vyrostla například Malá Afrika - stylizovaná vesnička sestávající z několika domorodých chýší, které obývají například surikaty, krokodýli, čápi marabu. Mě osobně se velmi líbil prosklený pavilon, kde pospolu žijí damani, různí ještěři, papoušci senegalští a toko rudozobý. Velmi povedený je též amazonský pavilon, jehož středem volně procházíte po dřevěné lávce mezi bujnou tropickou vegetací a v překrásně naaranžovaných teráriích a voliérách můžete obdivovat drápkaté opičky, různé plazy, ryby a obojživelníky typické pro tuto oblast. Nedaleko stojí také dřevěná chatka na můstku nad vodním příkopem, kterou v letních měsících obývají rovněž drápkaté opičky, ve vodě volně plavou želvy nádherné spolu s barevnými kapry a přilehlé venkovní výběry obývají nosálové a mary stepní.

   Z australské oblasti je bohužel zastoupení druhů chudší a již několik let neměnné. Ze savců hlavně klokani, z ptactva pak ledňák obrovský a běžné druhy jako zebřičky, holoubci diamantoví, holub bronzovokřídlý, wonga a chocholatý, papoušek červenokřídlý a královský, andulky, korely, rozely adelaidské a latam vlaštovčí. Za zmínku však stojí "obyčejné" andulky, kterých mají ve velké voliéře skutečně velké hejno a až na vzácné vyjímky pouze v přírodním zeleném zbarvení a pěkných robustních postav - avšak normální velikosti, žádní kříženci s tzv. výstavními andulkami.

   Hlavní novinkou je však otevření areálu "Nová setkání" v zadní části ZOO. Ten byl otevřen teprve v červnu 2013 a je skutečně velmi povedený. Najdeme zde prostorné výběhy, které věrně napodobují přirozený biotop. Nový domov zde našli např. kamzíci, svišti, rosomáci, tygři, medvědi, vlci, syslové, lišky korsak, gazely džejran a v obrovité kruhové voliéře orli skalní. Budova terária byla v době mé návštěvy ještě ve výstavbě, přesto těch několik již zařízených expozic s evropskými plazy a obojživelníky mě velice zaujalo. Jedná se o skutečně nádherně napodobené biotopy.

   V nově otevřených expozicích tedy nepřibyli téměř žádní ptáci. V těch starších je však ptáků mnoho. Jmenujme například Český les - obrovská průchozí voliéra s našimi druhy ptáků, a to nejen zpěvnými, ale třeba i s datlem černým nebo dudkem chocholatým. Velký prostor je též věnován mnoha druhům sov a ptákům z mokřadů a mořského pobřeží, jde zejména o různé druhy bahňáků, brodivých, pelikánů, plameňáků, jeřábů a samozřejmě kachen, hus a labutí. Již mnoho let existuje také ptačí expozice naproti výběhu vyder. V hustě zarostlých voliérách žijí například mandelíci hajní, tetřevi hlušci, velekuři himalájští, různí bažanti, holubi a pěvci, například sojkovci nebo kosi. A mnoho let také existuje veliká železná voliéra, kterou společně obývá hejno papoušků patagonských a mníšků šedých společně s psouny a divokými morčaty. Ve dvou menších voliérách, které na tuto navazují,se osazenstvo střídá, můžeme tam však zahlédnout např. hoka nebo arasari.

   Tolik tedy ve stručnosti k novinkám v hlubocké ZOO. Nevím, zda je dobře, že se zahrada odklání od svého původního určení, totiž chovu evropských druhů, to mi nepřísluší hodnotit. Nové expozice jsou však opravdu nádherné. Stále je to menší ZOO a myslím, že moc už se zvětšovat ani nemůže, na to už není prostor. Je však čím dál tím krásnější a určitě stojí za to ji navštívit... Ostatně nejlépe to dokazují přiložené fotografie!

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky ZOO Ohrada (Hluboká nad Vltavou)

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář