Hnízdění korel - ve fotografiích
Pokusím se letos zachytit průběh hnízdění u korel ve fotografii. Budu vás průběžně informovat o vývojimláďat i o chování jejich rodičů. Omluvte prosím zhoršenou kvalitu fotek, fotím vždy jen v rychlosti, abych ptáky příliš nerušila:-)
23. dubna dostaly korely budku...hned si ji se zájmem prohlédly
29. dubna už se v budce objevilo první vajíčko a zakrátko ještě další čtyři. Oba rodiče se v budce celý den zdržovali a vejce pečlivě zahřívali. Právě korely jsou mezi papoušky vyjímečné tím, že na vejcích se střídají oba rodiče. Kromě korel to tak dělají ještě kakaduové, jejich vzdálení příbuzní. U všech ostatních papoušků na vejcích sedí pouze samička a samec ji krmí.
17. května se vylíhlo první mládě. Samička ho pečlivě střeží - když chci mladé zkontrolovat, musím jí odstrčit rukou, jinak mě k nim vůbec nepustí. A nejen to - dokonce mou ruku napadá, klove mě a s roztaženými křídly mláďata urputně brání.
)
Sameček tak důsledný v obraně rodiny není, spokojí se s tím, že na mě syčí a výhružně se kýve. Jakmile do hnízda sáhnu, raději se uhne na stranu a jen kouká....
Takto vypadá čerstvě vylíhlé mládě, v porovnání s vajíčkem...Již nyní můžeme přibližně odhadnout zbarvení mláďat. Zatímco bělohlavá mláďata mají chmýří čistě bílé, ostatní mutace mají chmýří žluté tak jako na fotce. Mláďata albino, lutino a skořicová mají navíc červené oči, které jim později ztmavnou.
19. května...mláďata trochu povyrostla....
21. května..mláďata opět trošku povyrostla...už se objevují náznaky křídelních a ocasních brk. Mláďata sílí, už jsou schopná sama udržet hlavičku zvednutou.
23. května...dnes byly korely neklidné, oba rodiče se zdržovali venku a hlasitě křičeli. To vždy signalizuje něco nepěkného - a taky že ano. Podívala jsem se do budky a našla jsem tam nejmladší mládě mrtvé, zřejmě ho ušlapali. Mládě už začínalo zapáchat, proto se tam staré korely nezdržovaly, mrtvý potomek jim vadil.
Ostatní čtyři mláďata naštěstí zdárně rostou. Už se jim začínají otevírat oči, stále jasněji se ukazují náznaky křídelních a ocasních brk a už brzy je bude možné okroužkovat.
25. května..mláďata zdárně rostou, ta dvě nejstarší již bylo možné okroužkovat kroužky o průměru 5,5 mm. Objevuje se základ chocholky, ocasu i křídelních letek.
28. května...mláďata opět vyrostla, pouzdra brk jsou již jasně patrná, zrovna tak chocholka. Pokožka tmavne. Oči jsou již zcela otevřené (na fotce je mládě zrovna zavřelo...).
31. května...Mláďata opět vyrostla. Jak rostou, stále více znečišťují budku a je nutné obden vyměňovat podestýlku v budce - já používám hobliny. Trus se jim lepí i na nožky a kroužky a je nezbytné jim je občas omýt.
Zde je na fotce mládě přírodní - šedé:
Následuje mládě perlové....má na rozdíl od přírodního mláděte žlutou hlavičku i chocholku a jakoby žíhaná křídelní pera.
A zde můžete porovnat obě - vlevo perlové, vpravo přírodní mládě:
Dnes jsem rodinku vyrušila - rodiče zrovna mladé krmili.
A takhle vypadají všichni sourozenci pohromadě...Liší se vždy o jeden den, pouze ten nejmladší měl zpoždění a vylíhl se až 2 dny za předposledním mládětem...
2. června....mláďata trochu povyrostla. U nejstarších mláďat je však růst už téměř u konce, téměř dosáhla velikosti, jakou mají jejich rodiče. Nyní je na řadě růst opeření. Pouzdra s brky jsou ještě výraznější, rychle roste ocas a chocholka, žluté chmýří mláďat se začíná ztrácet...
4. června...nyní už jsou váhové přírustky zanedbatelné, daleko více změn se dá pozorovat na opeření mladých. Pouzdra s peřím se protrhávají, už lze s jistotou tvrdit, jaké barvy mláďata budou. Například u tohoto mláděte jsem se spletla - nebude pouze perlové, ale skořicové perlové....
8. června...opeření je stále lepší a lepší. Křídelní letky jsou již "hotové", jak můžete na fotce vidět.
15. června...dnes byly staré korely opět velmi neklidné, létaly po voliéře a hlasitě křičely.A stejně jako předtím, ani dnes to nevěstilo nic pěkného. Našla jsem v budce nejmladší mládě mrtvé, již v pokročilém stadiu rozkladu. Bylo to pro mě dost velké překvapení, ještě se mi nestalo, že by uhynulo tak velké mládě, jen několik dní před vylétnutím z budky! Nenapadá mě jiná příčina než že ho staří nekrmili, ale proč?!
Zbylá tři mláďata naštěstí prospívají výborně, za těch několik dní, co jsem je neviděla, téměř celá opeřila, pouze na hlavě jim zbývá několik peříček, co se zatím nevyprostila z obalů.
17. června...mláďata už jsou téměř k nerozeznání od rodičů, liší se jen kratšími ocasy. Během několika dnů již opustí budku. Pouze to nejmladší mládě (na fotce zcela vlevo)je za svými sourozenci trochu pozadu, rozdíl dvou dnů je dost znatelný.
Mláďat už je pořádný kus!
I perlové mládě nám vyrostlo! Zajímavé je, že rodiče přestávají mladé krmit a snaží se je tak donutit k opuštění budky.
21. června.....mláďata jsou již skutečně bezvadně opeřena, pouze k opuštění budky se nějak nemají. Možná je to tím, že budka je dost vysoká - 50 cm - a zevnitř není žádný žebříček, který by mladým při výstupu z budky pomohl.
Vzít je na focení ven jsem si již dnes netroufla, možná už by mi mohla uletět.
Nejsou krásná?!
26. června....mláďata se stále nemají k opuštění budky. Vzhledem k tomu, že už tam jsou opravdu dlouho, rozhodla jsem se, že jim pomůžu. Jednoduše jsem je z budky vyndala a posadila na bidlo. Zpočátku z toho byla hodně vyděšená, jako všechna mláďata, když poprvé opustí budku.
Mladé korely absolutně létání nezvládají. Mávat křídly sice umí, ale neumí se orientovat a manévrovat v prostoru, proto často naráží do stěn a mohly by se i zabít.
Rodiče jsou z vylétnutí mláďat také doslova "na větvi". Neustále poletují po voliéře, křičí a obletují mláďata a snaží se jim pomáhat, jak jen mohou. Od mladých se ani na okamžik nevzdalují.
Zde vidíte samičku (vlevo), jak pozorně sedí s mládětem na parapetu a čeká, kam se potomek rozhodne letět, aby mohla letět s ním:
Nakonec se mládě rozhodlo usadit na větvi a po chvíli splašeného poletování se mu to podařilo:
Jeho dva sourozenci už takové štěstí neměli, jeden skončil na zemi v rohu voliéry...
A další na podezdívce voliéry:
Jak vidíte, od rodičů se liší jen krátkými ocasy.
28. června....mláďata jsou stále strašně splašená. Pomalu se ale učí ovládat svá křídla. Celé dny trénují za starostlivého dozoru svých rodičů.
1. července....korelky se opět mírně zlepšily ve svých leteckých dovednostech. Rozhodně ale nedělají takové pokroky jako jiné druhy ptáků. Celé dny na rodičích žebrají o nakrmení - s hlasitým mručením rodiče stále otravují, pokyvují hlavou a nedají rodičům pokoj, dokud je nenakrmí nebo před nimi neuletí.
18. července....mladé korely se postupně naučily samy přijímat potravu i létat. Jako všechny korely jsou stále splašené, často se něčeho leknou a začnou vyděšeně poletovat po voliéře. Nicméně létání už zvládají na jedničku. Ocasy jim už zcela dorostly. Pomalu se začíná ukazovat, jakého budou pohlaví. (Jak víme, u mladých korel to není jednoduché poznat, neboť do šatu dospělých přepeřují zhruba v 6 - 12 měsících stáří, do té doby jsou všechna mláďata vybarvena jako samice). U skořicovo-perlového mláděte to bylo jasné od začátku. Obě tyto mutace jsou totiž vázané na pohlaví, přenášet na potomstvo ve skryté podobě je může pouze samec a pak jsou všechna taková mutační mláďata samičky. U šedého mláděte s bílými pery vzadu na hlavě stále nevím, to se ještě neprojevilo.Zato zbývající mládě začíná trénovat zpěv a jak víme, zpěv je typický pouze pro samce. Zřejmě tedy půjde o samečka.
Všechna mláďata jsou již plně samostatná a jsou připravena jít do nového domova. V této době by byla naprosto ideální na ochočení - jsou již samostatná, umí se o sebe postarat a přitom jsou natolik mladá, že jejich ochočení by bylo velmi snadné. Jsou kroužkovaná, z venkovní voliéry. V případě zájmu volejte na můj telefon 731 722 866, pište na mail Mirka.Samalova@seznam.cz nebo na ICQ 433 150 052
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den potřebovala bych vědět kdy korely přibližně snáší vajíčka.?! A kdy je začít dokrmovat. Prosím za odpověď a děkuji za radu
korela albíno
(Jan, 21. 7. 2024 17:13)
Dobrý den.Poznáte prosím u albín pohlaví,kromě pozdějšího zpěvu případného samce?
Vylíhla se čtyři mláďata.Po asi deseti dnech jeden partner uhynul a já se ptám zda máte zkušenost s tím ,zda ten druhý vychová mladé sám.Děkuji
S pozdravem Jan
Jak je to s vejci?
(Tomex, 15. 4. 2019 14:03)Moje korela snáší vejce, i když nemá partnera. Bohužel si stále nejsem jist, co to znamená. Nejlepší info jsem asi zatím našel zde https://mazloun.cz/korely-papousci-zacatecniku/ ale neporadíte mi lépe?
pohlaví
(Olív, 4. 1. 2012 15:31)
Dobrý den, chci se zeptat jak u korely poznat pohlaví. Mám zhruba půl roční korelu - zřejmě lutino - celá bílá,hlava žlutá. Při její koupi jsem se na pohlaví ptala a prodávající mi tvrdil, že to zatím vypadá na 4.měs. samečka. Příteli pak tvrdil že je 6.měs. Tak se pán asi nevyznal. Proto se obracím na vás. Zda by jste mi mohla nějak poradit s pohlavím. Mám ho zhruba 3 týdny, je celkem tichý, moc se neprojevuje, sedí ve dvířkách a kouká - nebo žere. Co mě na naší korele těší, že si na nás již zcela zvykla a mazlí se s námi. Děkuji za odpověď. Lišková Most
email: Oliv.Oilova@seznam.cz
Re: pohlaví
(Klusoňová, 24. 6. 2018 21:06)Jestli je korela klidná a neprozpěvuje si, bude to zřejmě samička
Dotaz ohledně hnízdění
(Klusoňová, 24. 6. 2018 20:35)Dobrý den. Mám otázku ohledně hnízdění i rozmnožování. Mám jednu korelu, je to samička a plánuji mladé. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné korelu nechat oplodnit a samce oddělat od samičky, nebo je nunté aby se o vajíčka starali oba dva rodiče? A ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc. Nechci si pořizovat další korelu. Myslíte že je možné sehnat samečka a popřípadě ho nechat jen na dobu po kterou bude potřeba aby byl u mladých?
budka
(michal, 1. 5. 2012 17:39)dobrý den chtěl bych sem se zeptat ja veliká má být ta udka pro mláďata děkuji.
drinkova
(sylvie, 10. 3. 2015 12:43)Dobry den mam vic otazek v lednu jsme si poridili korelu nejspis samecek..mame ho doma a na leto by jsme mu chteli udelat na zahrade volieru neuskodi mu ta zmena?s proto myslenka poridit spolecnika..nebot nechceme mladata.. ale bojime se aby se dva samecci spolu snesli..mooc dekuji..
Naše samička
(Josef Wirth , 4. 6. 2014 17:37)
Dobrý den rád bych se zeptal jestli je v pořádku že naše samička do budky samečka (je ochočený, mluví a má rád lidskou společnost) nepustí a sameček jí nekrmí , proto musí vylézat a najíst se. Také se navzájem klovou a samička je vůči němu velmi agresivní. Děkuji Wirth.
e-mail: wirth.josef@seznam.cz
Naše samička
(Josef Wirth, 4. 6. 2014 17:36)
Dobrý den rád bych se zeptal jestli je v pořádku že naše samička do budky samečka (je ochočený, mluví a má rád lidskou společnost) nepustí a sameček jí nekrmí , proto musí vylézat a najíst se. Také se navzájem klovou a samička je vůči němu velmi agresivní. Děkuji Wirth.
e-mail: wirth.josef@seznam.cz
pohlaví
(Jakub, 10. 6. 2012 20:16)
prosím vas chtěl bych se zeptat jestli ekzistuje najaký poznávací znak u pohlaví korel
Děkuji
email:BenicekJ@seznam.cz
Mrtvá mládata korel
(Zdeněk, 6. 8. 2011 23:42)Chtěl sem se zeptat letos mé korely měly už 2hnízda po 6vajíčkách narodilo se jim vždy po 4 mladatech a do třech dnu vždy zahynula ted mají 3hnízdo opět 6vajíček a bojím se toho že to bude stejné prosím oradu jestli dělám něco špatně?Budku maj akorát,volieru maj velkou a sou dohromady s andulkama a krmení habadej děkuji za odpoved.
Re: otazka
(Bronko, 7. 3. 2011 21:48)rekl bych ze by v tom nemnel byt problem, vzdy jsem mnel starsi samici
super článek
(Petra Bláhová, 16. 7. 2010 13:36)díky moc, schánim tedka pro mýho samečka samičku a tohle bylo skvěle poučný, hodně zdaru v chovu.
nechapu
(anonym, 8. 4. 2010 21:40)ja nepochopim jak si je mohla z budky vyndat,ja kdys do korelí budky jen nahlédnu hned mám zobák v oku.Más je asi více ochočenné
Stáří korely
(Michael, 27. 2. 2010 14:07)Jak se pozná stáří korely? Koupili jsme si ve zverimexu korelu a prodavačka nám tvrdila,že je 3-4 měsíce stará. Do klece jsme ji dali zrcátko a korelka před ním hned začala roztahovat křídla a zpívala jednu melodii. Máme trochu obavu, aby nebyla starší než nám tvrdili.
Andulky
(Štefan, 20. 2. 2010 13:52)Andulky rozeznáte podle ozobí samec ma modré ozobí a samice hněde ozobí.
Hnízdění
(Janoušková Š, 28. 7. 2024 13:25)