Ptáky chovám od roku 2004. Tehdy jsem si do společné voliéry pořídila korely, zebřičky, neofémy tyrkysové, andulky, holoubky diamantové, křepelky čínské, později jsem neofémy tyrkysové zaměnila za modrohlavé a přibyli ještě kanáři, amadiny diamantové, chůvičky, rýžovníci. Chov těchto druhů se mi celkem dařil. Časem jsem se zaměřila na vousatou mutaci u zebřiček, její chov však není jednoduchý. Je téměř nemožné odchovat po všech stránkách dokonalého ptáka.
Po několika letech chovu drobných druhů, převážně astrildů, jsem zatoužila po něčem větším. Proto jsem drobotinu zrušila a zkusila štěstí se starším párem papoušků červenokřídlých. Papoušci však k sobě nešli, neharmonizovali spolu.
Po drobné epizodě s papoušky červenokřídlými jsem se vrátila zpět k droboti. Nemohu si pomoci, ale voliéra, kde poletuje několik párů ptáků se mi líbí podstatně více, než když jsou tam jen dva kusy papoušků. Zkusila jsem společný chov ve složení: latam vlaštovčí, aymary šedoprsé, hýl mexický, leskoptev tříbarvá a křepelové horští.
Přestože ke hnízdění v této sestavě nakonec nedošlo, i tak mohu říci, že leskoptve jsou ptáci velmi drzí, sebevědomí a ostatní nenechají chvilku na pokoji. Aymary šedoprsé jsou zase ptáci velmi aktivní, kteří si hlasitě a s vervou hájí své teritorium. Je pravděpodobné, že kdyby začali hnízdit a bránili by si svou budku, s ostatními ptáky by to mohlo dopadnout špatně.
Na jaře 2009 jsem bohužel musela na čas chov ptactva přerušit z osobních důvodů, v létě téhož roku jsem začala chov zase pomalu budovat. Zakoupila jsem starší, údajně chovný pár papoušků horských (kouřových), dále mám tři páry korel (hlavně straky), holoubky diamantové, hrdličky vínorudé, chůvičky a křepelky čínské.
Bohužel před začátem sezony 2011 jsem přišla o chovného samce papouška horského. Poté jsem prodala i samici a tyto papoušky již nechovám.
V sezoně 2011 jsem měla sestavený pár latamů vlaštovčích, kteří odchovali 3 krásná mláďata. Dále 3 páry korel (straky), chovný pár holoubků diamantových /samec přírodní, samice skořicová), dále po párech hrdličky vínorudé, hrdličky senegalské a křepelky čínské.
V roce 2012 jsem se přestěhovala a vybudovali jsme větší voliéru - více viz sekce "Mé chovatelské zařízení". V současné době (2015) ho obývá skupina latamů vlaštovčích, papoušci královští, neofémy ozdobné a tyrkysové, hýlové mexičtí, stehlíci a koroptve polní. Letos ještě plánuji pořídit papoušky alexandriny a možná i neofémy modrohlavé.
Dále vlastním pár papoušků senegalských. Samec je devítiletý, samice je šestiletá. Oba jsou ručně dokrmení, tudíž jsou oba domácí mazlíčkové a rozhodně to nevypadá, že by společně někdy zahnízdili. V budoucnu plánuji zakoupit ještě dvě mláďata a pokusit se sestavit ještě jeden pár.
A o celý chov se stará tento hlídač. Jmenuje se Buddy, je zhruba 5 let starý a jedná se o křížence pravděpodobně německého nebo belgického ovčáka a některého tzv. bojového plemene - pitbulteriéra, amerického staffordšírského teriéra nebo něčeho podobného....
Komentáře
Přehled komentářů
Ne jednu zebřičku určitě ne nejlépe je mít 3 páry ale když už nechcete toho tak moc tak plný pár tzn. samičku i samce ale rozhodně ne jed jednu....
:)
(Jakkub, 19. 2. 2014 12:58)Web moc krásný dozvěděl jsem se co jsem potřeboval, ale docela mě zarazil popis tvého psa kříženec tzv bojového plemena? Lidi proberte se bojová plemena neexistují :D To můžu říct i o jiným psovi že je bojový plemeno :D bože
Re: :)
(Evik, 19. 3. 2014 20:08)
Seš blbej nebo co?
Samozřejmě,že to existuje(říká se tomu tak!).
Jde vidět,že o psech víš ledatak hov......!
Blog
(Nikol, 23. 12. 2013 19:39)Moc pěkný blog :-) hezky zpracovaný. Dozvěděla jsem se zde vše, co jsem potřebovala :-) ať se daří ;)
kde sehnat
(Honza , 23. 3. 2013 21:05)pokud schanite nejake papousky a dalsi okrasne ptactvo zkuste ifauna.cz ja jsem tam nasel dost inzeratu od chovatelu a mam od tamtud podstatnou cast chov u zbytek mam z burz ale nejlep kupovat primo od chovatele
Korely a andulky
(Honza, 23. 3. 2013 21:01)
hodne chovatelu vam rekne at korely a andulky nedavate dohromady andulky jsou aktivni a dokazou roztahat hnizda dalsim ptakum me diky nim korely prisli o mlady proto chovam andulky a korely zvlast pokud chcete neco ke korelam dejte tam parecek holoubku diamantovych a dolu treba krepelky cinske ja to tak mam a u andul mam krepelky kalifornsky a zatim pohoda
SHÁNÍM PAPOUŠKA SENEGALSKÉHO
(Lunnie, 13. 10. 2012 16:48)Aho, do svého chovu chci zapojit i papouška senegalského tak prosím, ozvěte se kdo by prodával :) byla bych moc ráda :) .I npř: jen tip na chovatele či prodejce. Děkuju : muj e-mail na odpověď : simonka.vaculikova@seznam.cz
Zebričky
(Katarína, 4. 1. 2012 11:16)Ahoj chcem sa opytať prečo sa nedarý vysedieť mladé zebričkam sedia na nich a vkuse znasaju dakujem za radu odpoved na katuska484@azet.sk
Já a můj Oskar
(Marie, 31. 12. 2011 15:10)Ahoj,jsem Marie.Já a můj Oskar jsme kámoši ,ale když ho pustíme volně po pokoji nabourá do stropu a spadne.Co mám dělat??????
Zebřičky - hnízdění
(Hana Myšková, 23. 5. 2011 15:34)Dobrý den, prosím o radu. Mám dvě zebřičky, jedna z nich snesla o víkendu vajíčko. Chtěla jsem jí dopřát a dala do voliéry kosek vaty. Ona si jí nanosila do hnízda, společně s potravou a přestala na vajíčku sedět. Můžete mi prosím poradit co s tím? Děkuji moc.
Můžu korelu naučit mluvit ?
(Tomáš Převrátil, 18. 2. 2011 14:25)Dobrý den.Mám asi 6 měsíců starou korelu chocholatou jménem Árčik.Je to sameček a už umí vipískávat Árčiku.Chtěl jsem se jenom zeptat jestli se ještě něco naučí ?
Re: Můžu korelu naučit mluvit ?
(Annabella Bervidová, 29. 3. 2011 16:19)Korelu pokud chce tak ji můžete naučit třeba deset slov.Stačí jenom trpělivost a dokážete to.(Prosím nedivte se že se jmenuji Annabella ,je to totiž slovenské jméno.)
rada
(mira, 14. 1. 2007 19:16)nejlepsi chovatel zebricek a chuvicek v CR je pan Filip ze Sluzina okr.PV.urcite tam zezenes nej. do chovu a za dobrou cenu
Re: gggg
(gfsddhfgd, 14. 3. 2011 19:19)mooooc hezké stránky a díkys za rady chovám titiz uz 4 andulku heeeeeeečč
nemocná zebřička
(Míla, 28. 7. 2010 22:24)
Dobrý den,
mohla bych poprosit o radu co se týče zebřičky.
Rodiče si přivezli tři zebřičky a u všech se projevuje růst laloku, jako kdyby
tam bylo šišaté vejce a samička už zemřela. Ještě mají dva samečky, kterým se lalok nebo spíše trochu níže, zvětšuje stejným způsobem.
Veterinář ani prodejce ptáčku si s tím nevědí rady.
Nemáte s tím zkušenost. Moc děkuji za jakoukoliv odpověd.
S pozdravem M. Göblová
Re: Je možné mít jen jednu zebřičku?
(Hanka, 11. 5. 2014 11:31)