Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekPtáky chovám od roku 2004. Tehdy jsem si do společné voliéry pořídila korely, zebřičky, neofémy tyrkysové, andulky, holoubky diamantové, křepelky čínské, později jsem  neofémy tyrkysové zaměnila za modrohlavé a přibyli ještě kanáři, amadiny diamantové, chůvičky, rýžovníci. Chov těchto druhů se mi celkem dařil. Časem jsem se zaměřila na vousatou mutaci u zebřiček, její chov však není jednoduchý. Je téměř nemožné odchovat po všech stránkách dokonalého ptáka.

Po několika letech chovu drobných druhů, převážně astrildů, jsem zatoužila po něčem větším. Proto jsem drobotinu zrušila a zkusila štěstí se starším párem papoušků červenokřídlých. Papoušci však k sobě nešli, neharmonizovali spolu.

 

Po drobné epizodě s papoušky červenokřídlými jsem se vrátila zpět k droboti. Nemohu si pomoci, ale voliéra, kde poletuje několik párů ptáků se mi líbí podstatně více, než když jsou tam jen dva kusy papoušků. Zkusila jsem společný chov ve složení: latam vlaštovčí, aymary šedoprsé, hýl mexický, leskoptev tříbarvá a křepelové horští.

Přestože ke hnízdění v této sestavě nakonec nedošlo, i tak mohu říci, že leskoptve jsou ptáci velmi drzí, sebevědomí a ostatní nenechají chvilku na pokoji. Aymary šedoprsé jsou zase ptáci velmi aktivní, kteří si hlasitě a s vervou hájí své teritorium. Je pravděpodobné, že kdyby začali hnízdit a bránili by si svou budku, s ostatními ptáky by to mohlo dopadnout špatně.

Na jaře 2009 jsem bohužel musela na čas chov ptactva přerušit z osobních důvodů, v létě téhož roku jsem začala chov zase pomalu budovat. Zakoupila jsem starší, údajně chovný pár papoušků horských (kouřových), dále mám tři páry korel (hlavně straky), holoubky diamantové, hrdličky vínorudé, chůvičky a křepelky  čínské.

Bohužel před začátem sezony 2011 jsem přišla o chovného samce papouška horského. Poté jsem prodala i samici  a tyto papoušky již nechovám.

V sezoně 2011 jsem měla sestavený pár latamů vlaštovčích, kteří odchovali 3 krásná mláďata. Dále 3 páry korel (straky), chovný pár holoubků diamantových /samec přírodní, samice skořicová), dále po párech hrdličky vínorudé, hrdličky senegalské a křepelky čínské.

V roce 2012 jsem se přestěhovala a vybudovali jsme větší voliéru - více viz sekce "Mé chovatelské zařízení". V současné době (2015) ho obývá skupina latamů vlaštovčích, papoušci královští, neofémy ozdobné a tyrkysové, hýlové mexičtí, stehlíci a koroptve polní. Letos ještě plánuji pořídit papoušky alexandriny a možná i neofémy modrohlavé.

Dále vlastním pár papoušků senegalských. Samec je devítiletý, samice je šestiletá. Oba jsou ručně dokrmení, tudíž jsou oba domácí mazlíčkové a rozhodně to nevypadá, že by společně někdy zahnízdili. V budoucnu plánuji zakoupit ještě dvě mláďata a pokusit se sestavit ještě jeden pár.

 

 

Obrazek

 

A o celý chov se stará tento hlídač. Jmenuje se Buddy, je zhruba 5 let starý a jedná se o křížence pravděpodobně německého nebo belgického ovčáka a některého tzv. bojového plemene - pitbulteriéra, amerického staffordšírského teriéra nebo něčeho podobného....

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

moj chov

(Nika, 18. 1. 2007 12:07)

Mirka velmi mi chybaju fotky vasich anduliek.Pacia sa mi vsetky operence,ale andulky su pre mna naj :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4